Ülkeler ve Bayraklarının Özellikleri

11
70

Ülkeler ve Bayraklarının Özellikleri

ABD Bayrağı

 Amerika Birleşik Devletleri‘nin bayrağıdır. Kırmızı, beyaz ve mavi renklerden oluşur. Toplamı 13 olan şeritlerin altısı beyaz, yedisi kırmızıdır, ülkenin kuruluş döneminde Birleşik Krallığa başkaldıran Onüç Koloni‘yi simgelerler. Sol üst köşedeki mavi dikdörtgenin içinde ülkenin eyaletlerini simgeleyen 50 adet beyaz yıldız vardır.

Güney Afrika Bayrağının Şekli:

İki eşit yatay şerit bulunmaktadır ve bu renklerin sırası üstten alta kırmızı ve mavidir. Ortadaki yeşil şerit ise yatay olarak Y biçimde ayrılıp bu iki şeridi ikiye böler. Y şeklinin dalları gönderin her iki köşesine kadar uzanır. Dar sarı şeritler tarafından bölünen dalların olduğu yerde Y şekli ikizkenar üçgeni kucaklar. Kırmızı ve mavi şeritler yeşil şerit tarafından, kolları ise dar beyaz çizgiler tarafından bölünür.

Almanya Bayrağı

 Almanya Federeral Cumhuriyeti’nin bayrağıdır. Enlemesine 3 eşit parça olan siyah, kırmızı ve altın sarısı renklerden oluşur.Bayrağı oluşturan renklerin tarihi 1813 yıllarında Napolyon’a karşı verilen savaşta Prusya’nın hem para hem de asker yönünden yaşadığı sıkıntılardan dolayı Lützow önderliğinde çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllü Freikorps birliği kurulmuşdur. Parasızlıktan dolayı çeşitli renklerde olan askeri üniformalar baştan aşağıya siyaha boyanmış, düğmenin sarı altlarınındaki pez parçasının kırmızı kalması bugün Almanya bayrağı’nı oluşturan renklerin geçmişi olarak kabul edilir.7 haziran 1950 de alınan karar ile renklerin anlamı „Beraberlik, Hak ve Özgürlük“ ve 3:5 boyutunda yasallaşarak devletin resmiî bayrağı olmuşdur.

Sırbistan Bayrağı

Sırbistan Cumhuriyetinin Resmi bayrağıdır.Yukarıdan aşağıya kırmızı mavi beyaz şeritlerden oluşmaktadır. Sırbistan-Karadağ bayrağındaki mavini tonu daha koyu renklerin dizilişi farklıdır.

Yeni Zelanda

 Güney Büyük Okyanus‘da bir ada ülkesidir. Güney Yarımkürede, Okyanusya‘daki Güney Pasifik adaları arasında, Avustralya‘nın yaklaşık 1.200 mil (2.000 km) güney doğusunda yer alır. Başlıca iki adadan- North Island ve South Island- ve birçok küçük adadan oluşur. Üzeri kar kaplı dağ manzaraları ile bilinen bir ülkedir. Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington‘dur. En büyük ve en kozmopolit şehri Auckland‘dır.

Japonya Bayrağı

Japonca‘da Nişşôki (güneşli bayrak) veya Hi no maru (güneş dairesi) denilen Japonya bayrağı, beyaz zemin üzerine kırmızı daire konulan suretdir.

Al daire ülkeden doğan güneş ifade etti. Ülkenin adı ‘güneşin kaynağı’ anlamına gelen Japonya’da güneş, milli simgelerin en önemlilerinden biridir. Japon mitolojisine göre güneşin tanrıçası Amaterasu da Japon tanrılarının kraliçesi ve Japon imparator hanedanının anasıdır.

Güneşli bayrağı bin yıldan beri Japon askerleri (samuraylar) ve gemileri çekmişti. 1868’da başlayan Meiji Restorasyonu‘ndan sonra bu bayrak milli bayrak olarak itibar gördü.

1999’de kabul edilen Ulusal Bayrak ve Marş Kanunu bayrağın ölçülerini saptadı.

Viewed 81497 times

11 YORUMLAR

  1. kopyala olmuyo her çocuğun buna hakkı var ödevimdi yapamadım sizin yüzünüzden öğretmen kızdı ve 1aldım sizin iyiliğiniz bumu ha bumu 70milyonun hakkı var lütfen cevap yazın offfff öğretmenden azar işittik sizden işitmeyelim bari ya hadi

CEVAP VER