Kategori arşivi: Teknoloji Bilişim

Iphone ios 6 için Jailbreak Yayınlandı!

 

Gelin şimdi birlikte adım adım Windows ya da Mac bağlantılı A4 cihazlarda “redsn0w” kullanarak iOS 6 için nasıl Jailbreak yapılacağına bakalım:

Apple’ın iOS 6 ‘yı geçtiğimiz günlerde duyurdu ve birçok kullanıcı bu güncellemeyi cihazlarına yaptı ya da yapmaya devam ediyor.

Destekleyen Cihazlar

  • iPhone 4, 3GS, 3G
  • iPad 1
  • iPod touch 3G


Öncelikle şunu söyleyelim ki bu yapacağınız Jailbreak bir “tethered jailbreak”tir. Yani iPhone’nunuz ya da iPod Touch’ınız yeniden başladığında veya şarjı bittiğinde, cihazınızı her seferinde bilgisayara tekrar bağlamak zorundasınız. Çünkü donanım, ancak Jailbreak uygulamasının yardımı ile başlatılabilir.

Ayrıca tüm  jailbreak uygulamalarının ve tweak’lerinin henüz iOS 6’yı destekleyecek şekilde güncellenmediğini bilmelisiniz.

Jailbrek İçin Gerekenler:

  • iTunes’in son sürümü indir
  • iOS 6 Yazılımı.
  • Mac için Redsn0w 0.9.13 dev 4 indir
  • Windows için Redsn0w 0.9.13 dev 4 indir

 


 

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 6 beta sürümü geliştirici hesabına sahip kullanıcılar içindi, aynı şekilde yayınlanan iOS 6 beta jailbreak’de yine geliştiriciler için tethered olarak yayınlandı. Yani beta sürümlerini yüklemek için developer üyeliğiniz olsa da, Udid kaydı yaptırmak sureti ile iOS 6 beta kullanıyor olsanız da bu jailbreak beraberinde Cydia’yı getirmediğinden normal kullanıcıların işine yaramamaktadır. Yayınlanan Redsn0w 0.9.13 dev1 iOS 6 Tethered Jailbreak Cydia’ya uygulama üreten iOS geliştiricilerine yöneliktir.Dev Team’in öne çıkan üyelerinden MuscleNerd isimli iOS hacker’ı geçtğimiz gün twitter mesajı ile yayınladığı ve bizimde haber yaptığımız iOS 6 Musclenerd Tarafından Jailbreak Yapıldı haberi bugün yayınlanan Redsn0w 0.9.13dev1 iOS 6 Jailbreak konusu ile somutlaşmış oldu.

Yazımızın devamında anlatılan metod ile iOS 6 beta yüklenmiş iPhone 4, iPhone 3GS, ve iPod touch 4 sahiplerinden developer hesabına kayıtlı olan veya UDID kaydı yapılmış olan cihaz sahipleri Redsn0w 0.9.13dev1 iOS 6 Jailbreak Yayınlandı konusunda yer alan anlatımda Redsn0w 0.9.13dev1 aracı ile jailbreak yaptıktan sonra buradaki metod ile aynı zamanda Cydia’yı da yükleyip (tethered olarak) kullanabilirler. WWDC 2012 kapsamında tanıtılan ve ardından da yayınlanan iOS 6 Beta sürümü ile beraber iPhone Dev Team bir jailbreak yayınlamıştı. Ancak bu metod ile jailbreak Cydia’yı yüklemiyor ve geliştiricilerin kendi Cydia uygulamalarını iOS 6’ya uyarlayabilmeleri için bir imkan sunmak adına sadece SSH girişi ve afc2 desteğini getiriyordu.

 

Eğer İngilizceniz varsa http://jailbrea.kr/ adresini ziyaret ederek iphone 5, 4, 4s, 3, 3gs ve ipad, ipod vs. apple yazılımları için jailbreak yapmayı takip edebilirsiniz. Ancak şu anda yayınlanan jailbreak eğitimleri malesef TETHEREDdır yani MSDOS ekranından kod işlemiyle ve manuel olarak telefonu açıp kapamayla yapılabilir. UNTETHERED yani direk programı çalıştırarak herhangi bir işlem gerektirmeden bir çözüm bulunmamıştır.

 

Ben şahsen IPHONE3GS de denedim CYDIA’yı kurdum ancak sistem bozuldu, safari çalışmadı, mail kontrolu iptal oldu. Sanırım İOS 6 da apple yetkilileri baya bir değişiklik yapmışlar. Tecrübelerimi paylaşacağım. Siz de sorunlarınızı yazabilirsiniz, bilgi paylaşımında bulunabiliriz.

Windows 7 Sorunları ve Çözümleri

Windows 7 Sorunları ve Çözümleri

WİNDOWS 7′ye Vista’dan terfi ettiyseniz, bazı yükseltme sorunlarının da beraber geldiğini farketmişsinizdir. Bunlar arasında arayüz sorunları, bazı özelliklerin yok olması, tutarsızlıklar gibi problemler var. Aşağıdaki ipuçları bu sorunları büyük ölçüde gideriyor.

1. DVD sürücüsü bulunamıyor.

Bazı durumlarda WİNDOWS 7, DVD sürücünüzü algılamıyor. BIOS ayarlarınızda optik sürücünüz görünüyor olsa bile, hatta standart sürücü dosyasını yükleseniz bile sorun devam edebiliyor.

REGEDIT programını açın ve şunları yapın.

HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>ControlClass anahtarını bulun. Sağ paneldeki UpperFilters ve LowerFilters anahtarlarını silin. (UpperFilters.bak ve LowerFilters.bak girdilerine dokunmanıza gerek yok).

Sorun hala devam ediyor mu? Disk yönetim konsolunda DVD sürücünüz görünüyorsa sağ tıklayıp sürücü harfini değiştirin. Bilgisayarınızı tekrar başlattığınızda Explorer içinde sürücünüz görünecektir. Sürücü harfi sizi rahatsız ediyorsa aynı yöntemle eski harfe dönebilirsiniz.

2. Aero Çalışmıyor

WİNDOWS 7 görüntüsü beklediğiniz gibi değil ve saydamlıktan eser yok mu? Belki de Aero özelliği çalışmıyor. Sorun giderici de işe yaramadıysa ve ekran kartı sürücüleriniz güncelse problem yine registry ayarlarında olabilir.

Pencerelerin yarı saydam görünmesini sağlayan, çalışmak istediğiniz pencereyi sallayarak diğer pencereleri korkutup kaçıran Aero Peek özelliği çalışmıyorsa, REGEDIT programını açın ve HKEY_CURRENT_USER>Software>Microsoft>Windows>DWM anahtarına ulaşın. EnableAeroPeek değerinin 1 olduğundan emin olun.

3. Aero Snap problemleri

WİNDOWS 7′nin yeni özelliklerinden biri de tek hareketle pencereleri küçültme ve boyutlandırma. Ancak eğer siz istemeden pencereler sağa sola yapışıyor, dağılıyorlarsa bu işlem kolaylıktan çok işkenceye dönüşebiliyor. Bu sorunu birkaç saniye içinde çözebilirsiniz. Denetim masasından fare veya klavyenizin çalışma özelliklerine ulaşarak pencerelerin ekran kenarlarında otomatik olarak düzenlenmesini engelleyen işlevi aktif hale getirin. Böylece siz istemedikçe pencereleriniz oldukları yerde duracaklar.

4. WİNDOWS 7′de iPhone eşitleme sorunları

iPhone kullanıcıları, cihazlarının Sync özelliğini WİNDOWS 7 altında kullanamadıklarından şikayet ediyorlar. Özellikle P55 yongaseti tabanlı 64bit sistemlerde bu sorun daha çok görülüyor. iPhone sistem tarafından algılanıyor, fakat iTunes cihaza bilinmeyen bir hatadan dolayı bağlanamıyor. Hata kodu ise 0xE8000065.

USB güç yönetiminin iptal edilmesi bu sorunu çözebiliyor. Başlat’a tıklayıp DEVMGMT.MSC yazın. Aygıt yöneticisi açıldığında Görünüm menüsünden aygıtları türe göre görüntüleyin. Evrensel Seriyolu denetleyicisinin altında sırayla tüm USB kök Hub aygıtlarına sağ tıklayarak özelliklerinden Güç yönetimini seçin ve “Güç kazancı sağlamak için bilgisayarın bu cihazı kapatmasını” engelleyin. Tüm USB hub aygıtları için bu işlemi tekrarladıktan sonra bilgisayarınızı baştan başlatın (bazı USB yazıcı ve tarayıcı gibi çevre birimlerinde de bu işlem bağlantı problemlerini giderebiliyor).

5. WİNDOWS 7 temaları özelleştirilmiş simgelerinizi değiştiriyor

WİNDOWS 7 ile birlikte birçok güzel tema geliyor, Microsoft’un temalar sitesinde bir o kadar daha var. Ancak bu temaları yüklemenin bir de yan etkisi var; Bilgisayar veya Geri Dönüşüm Kutusu gibi sistem simgelerini kendinizinkilerle değiştirdiyseniz bunlar da gelen temanın ikonları ile değişiyorlar. Bunu engellemek için Kişiselleştirme menüsünden Masaüstü ikonlarını değiştirdiğiniz ekrana ulaşın ve “Temaların masaüstü simgelerini değiştirmesine izin veren” kutucuktaki işareti kaldırın. Böylece kendi tercih ettiğiniz ikonlar, yeni yüklediğiniz temalarla birlikte değişmeyecek.

6. Görev Çubuğu sorunları

WİNDOWS 7 ile gelen yeni görev çubuğu, eskisine göre çok daha işlevsel ve daha fazla simge barındırabiliyor. Ancak birçok kullanıcı alttaki simgelerin sistem tepsisinde çalışan bir program mı, yoksa yalnızca görev çubuğuna tutturulmuş kısayollar mı olduğunu ayırd edemediğinden şikayetçi. Siz de aynı sorundan müzdaripseniz, standart görev çubuğu düğmelerini geri getirmenin bir yolu var. Görev çubuğuna sağ tıklayıp Özelliklerinden “yalnızca dolu olduğunda” gruplandırmasını isteyebilirsiniz. Eski hızlı başlat çubuğuna dönmek isterseniz, görev çubuğuna sağ tıklayıp Araç çubukları>Yeni araç çubuğu komutu ile açılan pencerede Quick Launch klasörünü gösterin (bu klasör kullanıcı profil klasörünüzün altında, AppData>Roaming>Microsoft>Internet Explorer>Quick Launch” konumunda bulunuyor).

7. Kayıp Explorer klasörleri

Başlat menüsünden Bilgisayar’a ulaştığınızda Denetim masası veya Geri Dönüşüm Kutusu gibi standart ikonların artık soldaki panelde görünmediğini farkedeceksiniz. Windows’un geri adım atması gibi görünse de geliştiricileri bu durumu kullanıcıların çok rağbet etmedikleri bu simgelerin kalabalık yaratmamaları için kaldırıldığını savunuyorlar (keşke bunu bizi bu simgelere alıştırmadan, 3 sürüm önce düşünselerdi). Açık pencerenin Araçlar menüsünden Klasör seçeneklerine ulaşın ve Tüm Klasörleri göster seçeneğini işaretleyin. Böylece sistem klasörleri de görünür hale gelecek.

8. Kayıp Donatılar

WİNDOWS 7 çok hızlı yükleniyor ve eski versiyonlara oranla sabit diskinizde daha az yer kaplıyor. Bunun sebeplerinden biri, tahmin edebileceğiniz gibi daha az donatı yüklemesi. Windows Mail, Movie Maker, Photo Gallery gibi uygulamalar artık Windows ile birlikte gelmiyor. Bunları kullanmaya alıştıysanız ve bulamadığınızda eliniz kolunuz bağlanıyorsa (!) Windows Live Essentials sitesinden indirebilirsiniz. Ancak bunların indirilmesi ile birlikte SkyDrive, Live Sign-in gibi lüzumsuz bazı programlar da yüklenecek. Bu ekstraları da daha sonra denetim masasından kaldırabilirsiniz.

9. Minidump dosyaları

Minidump dosyaları, işletim sisteminiz bir hata sebebiyle çöktüğünde bellek dökümünü tutan dosyalar. Varsayılan olarak WİNDOWS 7, son 50 minidump dosyasını saklamak üzere tasarlanmış. Eğer bu dosyaları inceleyerek sorunları kendiniz çözmeyi seviyorsanız 50 dosya sizin için iyi bir rakam olabilir. Ancak kaderinizi yazılım endüstrisinin ellerine bırakanlardansanız minidump dosyaları yalnızca yer kaplayan ve kalabalık yapan metinler. Windows’un yalnızca en son minidump dosyasını tutmasını isterseniz yine REGEDIT programı yardıma koşuyor.

HKEY_LOCAL_MACHINE>SYSTEM>CurrentControlSet>Control>CrashControl anahtarına ulaşıp MiniDumpsCount değerini 1 yapın. Bundan sonra Windows yalnızca en son bellek dökümü dosyasını saklayacak.

10. HP yazıcılarla ilgili problemler

Çok işlevli bir HP yazıcınız varsa ve Full Feature Software Solution ya da Basic Driver Solution gibi destek yazılımları ile birlikte geldi ise, kötü haber WİNDOWS 7′ye geçişte yazıcınızın artık çalışmıyor olması. Sebep ise yeni işletim sistemine yükseltme sırasında bazı kayıt defteri girdilerinin yok olması. Bu yüzden yazılımın tekrar kurulması da işe yaramıyor. Neyse ki HP bu soruna bir çözüm bulmuş. HP Destek sitesinden yardım alarak yazıcnızı tekrar çalışır hale getirebilirsiniz.

CERN: Büyük Çarpışma Gerçekleşti

CERN: Büyük Çarpışma Gerçekleşti

CERN‘deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda proton parçacıkları rekor hıza ulaştıktan sonra çarpıştırıldı.

Evrenin nasıl oluştuğunu anlamak için bugün CERN‘de büyük bir çarpışma gerçekleştirildi. Bilim adamları dünyada kara delikler açılmasından endişe ediyordu ancak korkulan olmadı.

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ndeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda bugüne kadar en yüksek hıza ulaştırılan protonlar birbiriyle çarpıştırıldı.

Yerin 100 metre altındaki tünelde, 3.5 Tev (teraelektronvolt) güce ulaşan ışık huzmeleri ters istikametlerden gönderilerek toplam 7 Tev enerjiyle çarpıştırıldı.

CERN‘deki bilim insanları, çarpışmanın başarıyla gerçekleşmesini ‘bilimde yeni bir çağın başlangıcı’ olarak nitelendirdi. Çarpışma sırasında atom-altı parçacıklara ilişkin elde edilecek verilerin analizi uzun sürecek. Dört deney düzeneğine ait dev detektörlerden toplanan milyarlarca veri arasından parçacık fiziğine ilişkin yeni bilgilerin ayıklanması ve yeni keşiflerin açıklanması, aylar alabilir.

CERN araştırmacıları, Fransa-İsviçre sınırında 27 km uzunluğundaki dairevi yeraltı tünelinde, esasen evreni oluşturduğu düşünülen “büyük patlama“nın bir benzerini yaratmaya çalışıyor.

CERN yetkilisi Steve Myere, “İki huzmeyi çarpıştırmak başlı başına zorlu bir iş. Bu, okyanusun ortasında çarpıştırmak üzere Atlantik’in iki kıyısından birer toplu iğne fırlatmak gibi bir şey aslında…” dedi.

Bu çarpıştırma deneyi ertesinde BHÇ yaklaşık bir yıl bakıma alınacak. Daha sonra asıl hedef olan 14 Tev gücündeki en büyük çarpıştırma için hazırlık yapılacak.

Bilim adamları, “büyük patlama” deneyinde kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen “büyük patlama” anındaki koşulların oluşturulması öngörülüyor.

Uzmanlar, çarpışma sırasında, özellikle teorik fizikteki kütle kavramının temelini oluşturan veya kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığının (Tanrı parçacığı) kanıtını göreceklerini umuyor. Karanlık maddeyle karanlık enerji, evrenin yüzde 95’ini oluşturuyor.

Ne amaçlanıyor?

Proton huzmelerinin çarpıştırılacağı deneyde, “Büyük Patlama” ile ortaya çıkan evrendeki madde yapısının daha iyi anlaşılması amaçlanıyor.

Parçacıkların çarpıştırılması sonucundaki parçalanmayla ortaya çıkacak alt parçacıkların neler olduğu belirlenmeye çalışılacak, teorik düzeyde açıklaması yapılmış olan parçacıkların veya önerme düzeyindeki mikro güçlerin varlığı tespit edilmeye çalışılacak.

Proton huzmeleri, Cenevre’de, İsviçre-Fransa sınırında bulunan, 27 kilometrelik oval tünelde her iki yöne doğru harekete geçirilerek hızlandırılacak ve çarpıştırılacak.

Bu proton parçacıkları, karşı yönlerden birbirlerine doğru 3,5 Tera elektron volt (3,5 trilyon elektron volt- TeV) enerjiyle çarpıştırılacaklar. Protonlar birbirlerine çarptıklarında, ışık hızına yakın bir hıza ulaşmış olacaklar.

Bu enerji, bugüne kadar Avrupa ve ABD’deki çarpıştırıcılarda kaydedilen en yüksek enerji düzeyi olacak. Çarpışmanın şiddetinin artırılmasıyla, çarpışma sonucundaki parçalanmalarla ortaya çıkan, daha önce gözlemlenememiş yeni alt parçacıkların gözlemlenmesi bekleniyor.

CERN: ‘Bilimde Yeni Çağın Başlangıcı’

Avrupalı nükleer bilimciler, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı kullanarak proton parçacıklarını rekor hızda çarpıştırmayı başardı

Avrupalı nükleer bilimciler, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı kullanarak proton parçacıklarını rekor hızda çarpıştırmayı başardı.

Deneyde, evrenin oluşmasını sağlayan ‘Büyük Patlama‘nın koşulları minyatür ortamda yaratılıyor. Böylece uzmanlar evrenin oluşmasıyla ilgili sırları aydınlatmaya çalışacak.

CERN adıyla bilinen Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi uzmanları, başarıyla gerçekleştirilen ilk deneyi ‘bilimde yeni çağın başlangıcı’ diye niteledi. Hadron çarpıştırıcısında görevli uzmanlardan Mike Lamont, deneyin yeni keşiflere yol açmasının beklendiğini belirti.


Deneyde proton parçacıkları neredeyse ışık hızında çarpıştırıldı. Çarpışma sonucu sınırlı bir alanda yüksek düzeyde ısı ve enerji açığa çıktı.


Büyük Hadron Çarpıştırıcısı Fransa-İsviçre sınırında bulunan 27 kilometre uzunluğundaki dairesel yer altı tünelinde, ters yönlerden gelen proton parçacıklarını çarpıştırıyor. Tünelin içi uzay koşullarındaki soğuklukta tutuluyor.

101 adet Rapidshare Arama motoru

101 adet Rapidshare Arama motoru – RapidShare de arama yapmak için herhangi birine tıklayın…

Aşağıdaki site adresleri, dünya devi RAPİDSHARE’in veritabanındaki linkleri arayan ARAMA MOTORLARI…

Yapmanız gereken, siteye girip aradığınız dönümanı yazmak…

Kolay gelsin

1. RapidShare1Rapidshare Search Engine

2. RapidShare Searcher – Search in rapidshare.com

3. FileZRapidshare Search – File Search

4. LoadingVaultRapidShare Search

5. RapidOSearchRapidShare Search Engine

6. Rapidoogle – The RapidShare Search Engine

7. HellaFilesRapidshare and Megaupload Search Engine

8. RapidShare-Search-Engine – Find files on rapidshare

9. FileCrop – Find Rapidshare & Megaupload files

10. ThuVienPHPRapidShare Search Engine from Vietnam

11. RapidZilla – Your rapidshare.com search engine

12. OplaHol – We find any file for you

13. FileSearch – Advanced Search Engine for Rapidshare Files

14. FileScoop – Makes File Searching a Snap

15. FilesBot – File Storages Search Engine

16. SearchFiles.de – The Premium File Search Engine

17. OneClickFiles – Search for files on rapidshare, megaupload, etc

18. SearchShared – Search Shared File Servers

19. FilesTube – Every search is a direct hit

20. RapidfoxRapidShare Search Engine

21. ShareMiner – Search Files on Rapidshare, Megaupload, SendSpace, ZShare

22. ShareDigger – File Search Engine

23. Share4VN – Download Everything You Need!

24. JuSearch – File Hosting Search

25. Avun – File Hosting Search

26. FilesHuntRapidshare Search Engine

27. MEGAPID – Official RapidShare Search Engine

28. TotMe!Rapidshare Search Engine

29. FileSearchRapidshare and megaupload file search engine

30. MegaDownload – Megaupload and Rapidshare search engine

31. RapidLibraryRapidShare Search Engine

32. RapidAllRapidshare and others Web Host download Search!

33. RapidSearch.CARapidShare Search Engine

34. Gappon – Your Rapidshare, megaupload, mediafire search engines

35. Search4File – Free file search on RapidShare, Youtube and more

36. NewRapidHunter – The easy way to find rapidshare files

37. LoadEvery – More than Search!

38. FileField – Search for files download

39. Leecha – Get it while it’s hot

40. RapidShareIndexRapidshare Search Engine

41. RapidRatRapidShare Search Engine

42. RSDownRapidshare links search engine

43. Search.jrfreelancer.com – File Search Engine

44. Sharech – Search for files on the best servers download

45. RapidBurnerRapidShare Search Engine

46. RapidshareDATARapidShare Search Engine

47. Search Rapidshare and Megaupload

48. SharingEngines – Search rapidshare megaupload torrents emule mp3 movies

49. QuickSearch – Find needed files from RapidShare Links

50. Funfail – File Search

51. InfoBind RapidSearch

52. 4ChanRapidShares

53. MegaTaoRapidShare RssSearch

54. RapidExplorerRapidShare Megaupload Search Engine

55. Busca-RapidShare – Buscador de Rapidshare

56. DownloadList – Download RapidShare Search Engine File

57. rsSearchRapidshare Search Engine

58. RapidorRapidShare Search Engine

59. RapidSearch.inRapidshare links search

60. UVRXInternet Search

61. BioScience – Search Shared Files

62. ShowIPRapidShare Search Engine

63. Rapidshare Meta search engine

64. RapidwolfRapidShare Search Engine

65. FindAnyLinks – RapidSearch and Other Hosts Download Links Finder

66. RSFilez

67. JwagalRapidshare search

68. Search Rapid Share . netRapidShare Search Engine

69. RapidSearchLinks – The easiest way to share your file around

70. Megaxo – Search RapidShare, Search MegaUpload

71. DDL SearchRapidshare search engine

72. RapidSurfingRapidShare Search Engine

73. RapidsharelinkRapidshare Search Engine

74. JamesWattRapidShare and Megaupload Search

75. RapidLinks – Locate Your Links Rapidly

76. FreeXFile – Your RapidShare Search Engine

77. 890m rapidshare download search

78. RapidZeroRapidshare Search Engine

79. DiggRapidShare – Search Your RapidShare Files

80. EliteSearch – Direct Download Search Engine

81. SharingRapid – Search rapidshare megaupload and more

82. 5iles – The Best Search Engine

83. INetList.com – Your RapidShare Search Engine

84. Search-File

85. PakAdTrader – Rapid Search

86. Shared File Searcher

87. LiveThunder Files

88. ShareMinerScript – My Query Builder

89. MedianetRapidShare Search Engine

90. RapidShareFinder

91. FNETS – Search Rapidshare Files

92. ShareYard Search

93. HuHiHo – Universal File Search

94. goinFiles

95. Yourfile.US

96. GoFileZ File Search Engine

97. RSFindRapidShare Files Search

98. RapidSeek – Search Shared Files

99. Rapid2ShareRapidShare Search Engine

100. RapidMeRapidShare Search Engine Software

101. RapidSeek .NET Pro 2007 – Seek links to files on RapidShare network software

Photoshop ile neler yapabilirim?

Photoshop programını kullanarak yapamayacağız hiçbir şey yok. Yeter ki nasıl yapabileceğinizi bilin kafi. Aşağıda photoshop kullanarak yapmış olduğum çalışmalardan bazıları var. Gördüğünüz resimler boş bir sayfa üzerine photoshop kullanılarak yapılmış resimlerdir.

Photoshop'da resim mi istiyorsunuz?

Eğer istediğiniz bir logo, icon, grafik varsa [email protected] ile irtibata geçebilirsiniz…

Msn donuyor kilitleniyor

Msn kilitleniyor...Merhaba Arkadaşlar, bir kaç gündür MSN Messenger ile aram bozuk. Niye mi? Çünkü ne zaman oturum açsam hemen kilitleniyor hatta bilgisayarı bile donduruyor. Bunun için bir sürü makale okudum, bir sürü site gezdim derken, bir çok fikir edindim ama sorunumu hiçbirisi çözmedi.

 

Ta ki INTERNET EXPLORER -IE- internet tarayıcımı en son sürüme güncelleyene kadar. Niçin böyle olduğunu sorabilirsiniz…

 

Çünkü, Msn Messenger açılışta Internet Explorer’un ayarlarını kullanıyor. Tabiki siz de Internet Explorer 6.0 veya 7.0 kullanıyorsanız böyle bir kilitlenme veya donma vakası ile karşılaşmanız gayet doğal. Şimdi aşağıdaki linke tıklayarak Internet Explorer 8.0 indirin ve kurun. Sonra yeniden başlatarak MSN‘de oturum açmayı deneyin…

 

Internet Explorer 8.0 İndir

Siteme gumblar.cn virüsü girdi, çözüm nedir?

Merhaba arkadaşlar, bir haftadır canımızı sıkan şu Trojandan sonunda kurtulduk artık sorunumuz kalmadı…

 

Peki bu virüsten nasıl kurtulabiliriz?

1- Bilgisayarınızı bir kaçtane antivirüs programı ile taratın, bilgisayarınızdaki Trojanların silindiğinden emin olun. Bunun için Başlat > Çalıştır > regedit yazın ve Enter, eğer regedit ekrana geliyorsa sorun yok, ama explorer çöküyorsa hala virüs var, bu durumda SİSTEM GERİ YÜKLEMEyi çalıştırın, eğer yine işe yaramazsa, format atın.

2- Temiz bilgisayarınıza, web sitenizdeki tüm, .html, php, js… vs dosyalarınızı indirin. Bu dosyaların yaklaşık 80, 100 kadarına exploit (sömürme) kodu bulaşmışıtır. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra sitenizdeki tüm dosyaları silin.

3- Şimdi şu adresten http://notepad-plus.sourceforge.net/uk/download.php NOTEPAD ++ adlı yazı düzelticiyi indirelim.

4- Bilgisayarımıza indirdiğimiz web dosyalarımızı açıyoruz ve CTRL+F tıklayarak, aramak için .php yazıp arıyoruz. Bize tüm .php dosyalarını listeleyecek sonra tüm .php dosyalarımızı seçip birlikte aç diyerek, NOTEPAD ++ TEXT EDITOR ile açacağız.

5- Burada da  CTRL+F yaparak bir kod arayacağız. Arayacağımız kod şu; <?php if(!function_exists(‘tmp_lkojfghx’))  bu kodu boşluklarıyla birlikte aynen yazıyoruz ve Tüm açık dosyalarda bul, FIND IN ALL OPEN DOCUMENTS tıklıyoruz ve bize virüsün bulaştığı dosyaları tek tek gösteriyor, bunları siliyoruz.

İŞİMİZ HENÜZ BİTMEDİ…

6- Bu işlemin aynısını .js dosyalar için de yapıyoruz bu sefer arayacağımız kod:  (function(){var G33z1=’%’;var KlKj=’va-72-20a-3d-22-53c  bu kodun bir kısmını yazıp aratıyoruz, zaten göreceksiniz ki .js dosyalarının çoğu enfekte olmuş, onları da siliyoruz.

7- En son olarak indiriğimiz dosyalardan image.php adındaki tüm dosyaları aratıp bunları siliyoruz. Bu virüsün özelliği şu, siz ne kadar exploit kodları silerseniz silin, image.php dosyası sürekli yeni kod ekiliyor.

Bu adımı da tamamladıktan sonra temiz FTP nize dosyalarınızı upload edebilirsiniz…

Msn Messenger Güncelleme Sorunu

WINDOWS LIVE MESSENGER – MSN MESSENGER GÜNCELLEME SORUNU

 

Merhaba arkadaşlar, son zamanlarda Microsoft msn messenger’ın güncellemesi ile ilgili uyarılar vermeye başladı.  Çoğumuz için sıkıntı yarattı. Sizin için microsoft’un sitesinden derlediğim paketi indirerek sorunu çözebilirsiniz.

TIKLA – İNDİR

http://rapidshare.com/files/281663374/msn-problemi-okuogren.com.rar

 

1.      msxml3.msi

2.      MSXML3msms.exe

3.      WindowsXP-KB942288-v3-x86.exe

4.      wlsetup-all.exe

 

 

Bu sıraya göre kurulum yapınız. Sorularınız için msn: [email protected]

 

Yukarıdaki programların hepsi MICROSOFT’un sitesinden indirilmiştir herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

 

www.ingilizceogretim.com

 

Bilgisayarın Temel Kavramları

BİLGİSAYARIN TEMEL KAVRAMLARI

İkili sayma sistemi ilkelerine göre (0 ve 1) çok hızlı elektronik hesaplama yapabilen araçlara “bilgisayar” denir. Bilgisayar, ona verilen bilgileri “girdi” olarak alır, işledikten sonra “çıktı” olarak sunar.

Bir bilgisayar sistemi temel olarak “Yazılım” ve “Donanım” diye iki kısımda incelenebilir.

BİLGİSAYARIN DONANIMI

Bilgisayar donanımı deyince, bilgisayar sistemine ait fiziksel parçaların bir bütünü anlaşılmalıdır. Bilgisayar sisteminin donanımını “iç donanım” ve “dış donanım” diye ikiye ayırmak mümkündür.

Bilgisayarın İç Donanımı

Bilgisayarın kasasında (tower) yer alan -kablolar da dahil olmak üzere- parçalardır. Bir bilgisayarın iç donanımı şu önemli parçalardan oluşmaktadır;

¨ CPU (CENTRAL PROCESSING UNIT- merkezi işlem birimi)

¨ RAM (RANDOM ACCESS MEMORY- rasgele erişimli bellek)

¨ HARD DISK (HD- sabit disk)

¨ ROM (READ ONLY MEMORY- salt okunur bellek)

¨ MAINBOARD (-ana kart veya sistem kartı)

¨ FLOPPY DISK DRIVE (FDD- disket sürücü)

¨ CACHE (-ön) BELLEK

¨ GRAPHIC CARD (- ekran kartı) v.b.

CPU (CENTRAL PROCESSING UNIT- merkezi işlem birimi)

“Ana İşlem Birimi” yada kısaca “İşlemci” de denir. Bir insan için beyin ne anlam taşıyorsa bilgisayar için de CPU aynı anlamı taşır. Bilgisayardaki tüm iş akışını denetler, yönlendirir. Bilgisayarlar CPU’lara göre değerlendirilirler. Örneğin 386, 486, pentium gibi isimler alırlar. Bilgisayarın hamalı gibi görev yaparlar. İşin büyük kısmı CPU’ya aittir. CPU’ya diğer donanım birimleri de yardımcı olur. Bu birimlerin kaliteli olması kapasitelerinin yeterli olması CPU performansını arttırır.

RAM (RANDOM ACCESS MEMORY- rasgele erişimli bellek)

Bilgisayarın birincil bellek ünitesidir. “Ana Bellek” de denir. Bilgisayardaki programların hızlı çalışması ve işlemlerin hızlı gerçekleşmesi için gerekli olan iç donanım birimidir. RAM ‘a yüklenen bilgiler geçicidir. Elektrik akımı kesildiğinde silinirler. Bilgisayar açılıp sistem bilgileri görüntülendikten sonra işletim sistemi dosyaları ana sürücünün kök dizininden RAM ‘a yüklenir. Bilgisayar kullanırken çalıştığımız programlar da RAM ‘a yüklenir.

HARD DISK (HD- sabit disk)

İkincil bellek birimidir. Bilgi depolamak amacıyla kullanılır. Disketlere oranla daha hızlı RAM ‘a göre daha yavaş çalışır. Kapasitesi ise her ikisinden de yüksektir.

ROM (READ ONLY MEMORY- salt okunur bellek)

Elektrik kesilmesinden etkilenmeyen, üretici firma tarafından yüklenen sistem bilgileri ile BIOS (BASIC INPUT-OUTPUT SYSTEM- bilgisayarın açılarak çalışır duruma gelmesini sağlayan) bilgilerinin bulunduğu birimdir. Bu bilgiler sadece uzman programcılar tarafından değiştirebilir.

MAINBOARD (-ana kart veya sistem kartı)

Bir bilgisayarın tüm iç ve dış donanım birimleri arasındaki bağlantıyı, gerek kablo aracılığıyla gerekse doğrudan üzerine takılarak sağlar. Bilgisayardaki her bir donanım birimini birer kent gibi düşünürsek, ana kart’a da bu kentlerden gelen tüm yolların kesiştiği merkezi bir yer gibi düşünebiliriz. Ana kartı kalbe de benzetebiliriz. Ana kart üzerindeki yolları damarlara benzetebiliriz. Kalbiniz sizin için ne anlam ifade ediyorsa ana kart, bilgisayar için aynı anlamı taşır.

FLOPPY DISK DRIVE (FDD- disket sürücü)

Disketlere okuma yazma yapılmasını sağlayan birimlerdir. Disketler de ikincil bellek birimleridir. Piyasada en çok bulunan disketler, boyutları 3,5 inç, kapasiteleri 1,44 MB olan disketlerdir. Kapasiteleri 720 K, 2,88 MB olan disketlerde bulunmaktadır.

CACHE (-ön) BELLEK

RAM ile CPU arasındaki veri transfer hızını arttırmak için var olan birimdir.

Bilgisayarın Dış Donanımı

MONITOR (-ekran)

İşlenen bilgilerin gözlenmesine olanak tanıyan birimdir. Sıkça “text ekran”, “grafik ekran” modlarından söz edildiği için bu kavramların anlaşılması iyi olur. Text (-metin) ekran, satır ve sütunlar halinde gösterilen harfler, rakamlar veya özel karakterlerden oluşan ekrandır. Grafik ekran ise “pixel” denilen noktalarla ekrana düşürülen her şeyi ifade eder. Pixeller arasındaki mesafe az ise görüntü daha iyidir. Görüntünün iyi olması “ekran çözünürlüğü yüksek” şeklinde yorumlanır. Yani pixeller arasındaki uzaklığın azlığı nokta sayısını arttırır. Dolayısıyla çözünürlük te artar. Ekran kartının kaliteli olması ve ekran kartının bellek kapasitesinin yüksek olması da çözünürlüğü arttırır.

KEYBOARD (-klavye)

Üzerinde harfler, rakamlar ve özel karakterler ile özel işlevleri olan tuş takımlarını bulunduran ve bunların sayesinde bilgisayara bilgi girmenizi, komut vermenizi sağlayan birimlerdir.

MOUSE (-fare)

Bilgisayara bilgileri girmek için (ekranda görerek tıklama) kullanılan birimdir.

Diğer Donanım Birimleri : Yazıcı, çizici, tarayıcı, ışıklı kalem, ses kartı, cd-rom sürücü, hoparlör, mikrofon, televizyon kartı, modemi oyun çubuğu….vs.

Bilgisayar Hafıza (Bellek) Birimleri

Bilgisayardaki çeşitli bellek birimlerinden bahsedildi. Örneğin RAM, HARDDISK ve disketlerden ve kapasitelerden de bahsedildi. Bu kapasitelerin temel ölçü birimi “Byte” dir. Buna göre 1 Byte=8 Bit ‘tir. Bu simge Binary Digit‘in kısaltılmasıdır. Bilgisayarın çalışma mantığı ikili sayma sistemine göredir. Bu yüzden bir bit “0” yada “1” in herhangi biridir. Bir bit bilgisayarın en küçük hafıza birimidir ve tek başına bir anlam ifade etmez. Ancak “Byte” temel hafıza birimidir ve bir karakter ancak bir byte (8 bit) ile ifade edebilir. Örneğin A karakteri sayısal olarak şu şekilde ifade edilebilir: 01000001.

Bu ikili sayma sistemine göre yazılmıştır. Onlu sisteme göre eş değeri 1×20+1×26=65’tir. Bilgisayardaki tüm ASCII karakterleri 255 tanedir. A karakteri 65 inci karakter anlamına gelir.

1 KB = 1024 Byte

1 MB = 1024×1024 byte = 1048576 Byte

1 GB = 1024x1024x1024 = 1073741824 Byte

KB : kilo byte

MB : mega byte (milyon byte)

GB :giga byte (milyar byte)