Kategori arşivi: Hayata Dair Herşey

Nasıl İngilizce Öğrenilir? Stratejiler Nelerdir?

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 16 TEMEL İLKE – Stratejiler

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 16 TEMEL İLKE
YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 16 TEMEL İLKE

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Ve kendi kendinizi geliştirmeniz ancak azimle olur. Gitmenin mümkün olduğu bir ülkenin dilini öğrenmenin en iyi yolunun orada yaşamak olduğunu unutmayın. Böyle bir imkânınız bulunmasa bile, aşağıdaki kuralları uygulayarak bir dile vasat da olsa vakıf olabilirsiniz.

 1. Yanlış yapın(!): Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın… Her zaman doğru konuşmak durumunda değilsiniz. İnsanlar ne dediğinizi anlayabiliyorlarsa yanlış yapmanız en azından ilk başta önemli değildir. Yabancı bir ülkede yaşıyor olmanız, bir gramer testi değildir.

Hergün 15 dakika

Her gün en az 15 dakikanızı yeni öğreneceğiniz dile ayırın. Sabahları trafikte beklemek yerine yabancı dil öğrenme CD’leri dinleyebilir, veya öğrendiğiniz kelimeleri tekrar edebilirsiniz. Bankada,doktorda vs sıra beklerken sıkılmak yerine zamanınızı yeni öğrendiğiniz dile ayırabilirsiniz.

 1. Anlamadıysanız sorun: Başkaları konuşurken, her kelimeyi yakalamak zorunda değilsiniz. Ana fikri anlamak genellikle yeterlidir. Fakat anlamadığınız noktanın önemli olduğunu düşünüyorsanız SORUN! Bu konuda bazı kullanışlı kelimeler: İngilizce için Pardon me? Excuse me, what did you say? Could you speak more slowly please? Did you say that… I didn´´t catch that… Could you repeat that, please? What was that? I´´m sorry I didn´´t hear you. Sorry, what does “………….” mean? (Fakat şunları kullanmayın: Are you speaking English? Please open your mouth when you speak! Give me a break!) Almanca için ise (Entschuldigung, wie bitte? Entschuldigung, was haben Sie gesagt?, Würden Sie bitte langsamer sprechen? yada Bitte, sprechen Sie langsam!, Haben sie gesagt das…, Können Sie das wiederholen bitte? Was war das? Entschuldigung, was bedeutet das? gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Ezber Kartları

Kartvizit boyutunda kartonların bir tarafına yeni öğrendiğinizi kelimeyi Türkçe diğer tarafına yabancı dilde yazın. Boş zamanlarınızda kartonların bir tarafına bakarak anlamını bulmaya çalışın. Farkında olmadan kelime bilginiz gelişecektir.

 1. Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınıza sokun: İnsanlar kendilerine ilginç gelen şeyler hakkında konuşmayı severler. Sizin ilgi alanlarınız nelerdir? Bu konular hakkında bulabildiğiniz kadar kelime öğrenmeye çalışın. Çevrenizdeki insanlara da nelerle ilgilendiklerini sorun. Bu büyüleyici bir yöntemdir ve daima yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olur. Böylelikle başkalarını daha iyi anlamaya başladığınızı görürsünüz. İlgi alanları, bir bahçeye yağan bereketli yağmurlar gibidir. Dil becerileriniz hakkında konuşmak, daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bazı kullanışlı kelimeler: İngilizce için What are you interested in? My favourite hobby is … I really like …..ing… For many years I have…. What I like about…..is … What are your hobbies? Almanca için…

Günde 5 Cümle

Öğrendiğiniz kelimeleri mutlaka cümle içinde kullanmayı da öğrenin. Her gün 5 cümle öğrenseniz bu haftada 35 cümle ayda 140 cümle 6 ayda 840 cümle edecektir. Zaten bir dilde günlük istek ve ihtiyaçlarımızı bildirmek için en fazla 100 cümle kullanıyoruz.

 1. Konuşun ve Dinleyin: Her zaman hakkında konuşulacak bir şeyler vardır. Etrafınıza bakının. Size garip ya da farklı gelen bir şeyler varsa hemen konuşmaya dalın. Bu arkadaşlığınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanları dinleyin, ancak kelimelerin telaffuzunu ve dilin ritmini yakalamak için dinleyin. Bildiğinizi mutlaka kullanın. Pek çok dilde kelimeler birbirinden türetilmiştir. Bu durumda kelimenin anlamını, konunun içindeki anlamından çıkarmaya çalışın. Ülkenin yerli vatandaşlarıyla konuşurken, konuşmayı sürdürmeye çalışın. Karşınızdakinin söylediğini anlamadığınızda paniğe kapılmayın. Ana fikri anlamaya çalışın ve konuşmayı sürdürün. Hala anlamakta zorlanıyorsanız cümleyi tekrarlamasını isteyin. Konuşmaya devam ederseniz, konuşmanın süreci içerisinde konu daha anlaşılır hale gelecektir. Dilinizi geliştirmek ve yeni kelimeler öğrenmek için iyi bir yöntemdir bu, ancak dikkat: Hani derler ya, “duyduğun her şey inanma, kendi söylediklerinin de yarısına inan”…

Hedeflerinizi belirleyin.

Öğrendiğiniz dili neden öğrendiğinizi belirleyin. Sadece İtalya’ya seyahat etmek isteyen birisinin yapması gerekenler ile Dante’yi orijinal dilinde okumak isteyen kişinin yapması gerekenler farklı olacaktır. Öncelikle hedefinizi belirleyin ve çalışma programınızı ona göre hazırlayın.

 1. Sorun, soru sorun: Merakımızı gidermenin daha iyi bir yolu da yok zaten. Sorular konuşmaya başlamanıza yardımcı olduğu gibi konuşmayı sürdürmenize de yardımcı olacaklardır.

Bir kursa kayıt olun!

Bir kursa kayıt olun. Böylece belirli saatlerinizi yabancı dile ayırmak zorunda kalırsınız. Sizinle aynı dili öğrenmek isteyenlerle tanışmak ve belirli bir metodu izlemek açısından profesyonel kurslar oldukça önemliler. Derslere devam etmeniz bir dili öğreneceğinizin garantisi olamaz ders dışı saatlerde yapacaklarınızda çok önemli.

Kullanıma dikkat edin: Kullanım kelimesi genellikle insanların nasıl konuştuklarını izlemektir. Bazen kullanım çok da eğlenceli bir hale dönüşebilir. İnsanların konuşma biçimleri, kelimeleri sizin söylediğinizden farklı telaffuz etmeleri size garip gelebilir. Kullanım en basit şekliyle dilin genellikle ve doğal olarak nasıl kullanıldığını ifade eder.

Dil alışkanlıkları

Türkçe’de söze başlarken veya cümleleri bağlarken sürekli kullandığınız kelimeler var ise bunların listesini yapın.Bunun için çevrendekilere danışabilirsiniz. Sonra bu kelime veya kalıpları öğrendiğiniz dile doğru bir şekilde çevirin. Bunları kullanmaya başlayınca daha akıcı konuştuğunuzu fark edeceksiniz.

 1. Bir not defteri taşıyın: Yanınızda daima bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir kelime duyar ya da okursanız hemen not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın. Yeni deyimler öğrenin. Çoğu birer deyim dili olan yabancı dilleri çalışmanın en eğlenceli yanlarından birisi de deyimleri öğrenmektir. Bu deyimleri defterinize yazın. Öğrendiklerinizi konuşmalarınıza uygularsanız daha çabuk hatırlar ve konuşursunuz.

Şarkı Sözleri

Internet’ten veya başka kaynaklardan şarkı sözleri çıkartın. Sevdiğiniz şarkıları kelimelere ve cümlelere dikkat ederek dinleyin. Şarkı sözlerini doğru şekilde öğrenince farkında olmadan bir çok cümle ve dil kalıbı öğreneceksiniz.

 1. Bir şeyler okuyun: Başka bir dili öğrenmenin en iyi üç yolu: Okumak, okumak ve okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi hali hazırda bildiklerimizi de uygulamış oluruz. Sonraları bu kelimeleri kullanmak, duyduğumuzda anlamak daha da kolaylaşacaktır. Gazeteler, dergiler, tabelalar, reklamlar, otobüslerin üzerindeki şeritler ve daha ne bulursanız okuyun.

Filmler

Yabancı dildeki filmleri izlerken elinizde kağıt kaleminiz olsun söylenenleri not almaya çalışın. İlk başlarda sadece kelimeleri not ederken bir süre sonra cümleleri not etmeye başladığınızı göreceksiniz. Böylece kendinizdeki ilerlemeyi fark edebilirsiniz.

 1. Herkesin bir ikinci yabancı dil öğrenebileceğini unutmayın, gerçekçi ve sabırlı olun, dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini akıldan çıkarmayın.

Post it yardımı!

Odanızdaki tüm objelerin üzerlerine postitlerle yabancı dil karşılıklarını yazın. Bir hafta sonra bir arkadaşınızdan postitlerin yerlerini değiştirmesini isteyin bakalım onları doğru yerlere yerleştirebiliyor musunuz?

10- Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültürü de öğrenmektir: Kültürel kurallara karşı rahat olun. Yeni bir dil öğrenirken o kültürün size katı gelebilecek kural ve alışkanlıklarına karşı da duyarlı olun. Öğrenmek için konuşmanız gerekir. Sınıfta ya da sınıf dışında soru sormaktan çekinmeyin.

 

Internet

Yabancı dil öğrenmenin en eğlenceli yolu şüphesiz internettir. Öğrendiğiniz dildeki sayfaları gezebilirsiniz yada yeni öğrendiğiniz dilde chat yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken sözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Yeni kelimeler öğrenmek için tüm fırsatları değerlendirin.

11- Sorumluluk alın: Kendi dil öğrenim sürecinizden kendiniz sorumlusunuz. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin, kursun ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak “en iyi öğretmenin yine kendiniz” olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

12- Öğrenme şeklinizi organize edin: Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sözlük ve iyi kurs materyalleri kullanın.

13- Sınıf arkadaşlarınızdan da öğrenmeye çalışın: Aynı sınıftaki diğer öğrencilerin sizinle aynı seviyede olması onlardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

14- Hatalarınızdan öğrenmeye çalışın: Hata yapmaktan korkmayın, herkes hata yapabilir. Eğer soru sorarsanız hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz. Kullandığınız cümleyi daha değişik bir söyleme şekli var mı gibi…

15- Öğrendiğiniz dilde düşünmeye çalışın: Örneğin bir otobüste giderken nereye gittiğinizi, nerede olduğunuzu, kendinize o dilde tarif edin. Böylece hiçbir şey söylemeden içinizden dil pratiği yapmış olursunuz.

16- Son olarak dil öğrenirken eğlenin: Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler yapın. Sonra yaptığınız cümleyi günlük bir konuşma esnasında deneyin, bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir…

Hindistan’da Bedava Okul

 

 

Hindistanda Bedava Okul

 

 

Öğrenciler, öğretmenlerinin anlattıkları konuları bu görüş açısından not ederek kayıt altında tutmaya çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varoşlarda zor şartlarda yaşayan çocuklar okullarını temiz tutmayı da ihmal etmiyorlar.

 

Cevap alabilmek için öğretmenlerinden yardım istiyorlar…

 

 

İşte New York böyle bir yer

Bu fotoğraflar Stephen Wilkes amca tarafından çekilmiş gündüz ve akşam shotlarından oluşmaktadır. Aslan ve yavrusuyla karşılıklı olan iletişimsel resim ise bonus olarak benim tarafımdan kıyak olarak eklendi. Umarım beğenirsiniz. Beğenmezseniz yorum yazın, beğenirseniz paylaşın… 😉 Aşağıdaki ingilizce’nin bir tercümesidir. Güvenebilirsiniz. Photographer Stephen Wilkes creates remarkable images of night and day at once by setting up his camera to take pictures of a single scene over and over for 15 hours. He then blends the images to get this time-defying effect…

Interesting Facts

INTERESTING FACTS

 

 1. The only animal with four knees is the elephant.
 2. Four out of five people over 100 years old are women.
 3. Mohammad is the most common birth name in the world.
 4. A person eats around 60,000 pounds worth of food during his life which is the equivalent of six elephants.
 5. Ants can pull 30 times their own weight and lift 50 times their own weight.
 6. You cannot fold a piece of paper in half more than 7 times. Try it!
 7. It is against the law in the state of Kentucky to marry a man more than 3 times.
 8. When water freezes it expands by 10%.
 9. A cockroach can live several weeks with its head cut off.
 10. A goldfish has a memory span of three seconds.
 11. A sneeze travels out your mouth at over 100 m.p.h.
 12. The national anthem of Greece has 158 verses. No one in Greece has memorized all 158 verses.
 13. The only nation whose name begins with an “A” but doesn’t end in an “A” is Afghanistan.
 14. Tigers have striped skin, not just striped fur.
 15. Your heart beats over 100,000 times a day.
 16. Your stomach has to produce a new layer of mucus every two weeks otherwise it will digest itself.
 17. How much does human brain think? 70,000 is the number of thoughts that it is estimated the human brain produces on an average day.
 18. The largest organ in the body is the skin. In an adult man it covers about 1.9m2 (20sq ft). The skin constantly flakes away – in a lifetime each person sheds around 18kg (40 lb) of skin.
 19. When you sleep, you grow by about 8mm (0.3in). The next day you shrink back to your former height. The reason is that your cartilage discs are squeezed like sponges by the force of gravity when you stand or sit.
 20. On average, a 4-years-old child asks 437 questions a day.
 21. Babies are always born with blue eyes.
 22. It takes 17 muscles to smile and 43 to frown.
 23. About 32 million bacteria call every inch of your skin home.
 24. It is not possible to tickle yourself.
 25. Coca Cola was originally green.

 

Bunları biliyor muydunuz? Gördünüz mü?

Which Animals did you know?

Did you know it takes 4 hours to hardboil an ostrich egg

Did you know you have fewer muscles than a caterpillar

Did you know giraffes have no vocal cords

Did you know most birds eat twice their body weight each day

Did you know a group of whales is called a pod

Did you know Kiwi birds are blind

Did you know armadillos can walk underwater

Did you know the bones of a pigeon weigh less than its feathers

Did you know the cheetah is the only cat that can’t retract it’s claws

Did you know roosters can’t crow if they can’t fully extend their necks

Did you know dolphins can hear underwater sounds from 24km (15miles) away

Did you know flamingos can only eat when their heada are upside down

Did you know the fingerprints of koala bear are indistinguishable to that of a human

Did you know a female ferret is called a jill

Did you know porcupines float in water

Did you know there are 2 chickens for every person

Did you know there are a million ants for every person on Earth

Did you know coconuts kill over 150 people each year (more than sharks)

Did you know emus can’t walk backwards

Did you know ‘Babe’ was played by over 50 pigs

Thank you Andikam, for the collection of those photos… Millio puszi!!!

Mevlana'dan "Öğrendim…"

Öğrendim…Sonsuz bir karanlığın içinden doğdum.
Işığı gördüm, korktum.
Ağladım.

Zamanla ışıkta yaşamayı öğrendim.
Karanlığı gördüm, korktum.
Gün geldi sonsuz karanlığa uğurladım sevdiklerimi. ..
Ağladım.

Yaşamayı öğrendim.
Doğumun, hayatın bitmeye başladığı an olduğunu;
aradaki bölümün, ölümden çalınan zamanlar… olduğunu
öğrendim.

Zamanı öğrendim.
Yarıştım onunla…
Zamanla yarışılmayacağını,
zamanla barışılacağını, zamanla öğrendim…

İnsanı öğrendim.
Sonra insanların içinde iyiler ve kötüler olduğunu…
Sonra da her insanin içinde
iyilik ve kötülük bulunduğunu öğrendim.

Sevmeyi öğrendim.
Sonra güvenmeyi…
Sonra da güvenin sevgiden daha kalıcı olduğunu,
sevginin güvenin sağlam zemini üzerine kurulduğunu
öğrendim.

İnsan tenini öğrendim.
Sonra tenin altında bir ruh bulunduğunu.. .
Sonra da ruhun aslında tenin üstünde olduğunu öğrendim.

Evreni öğrendim.
Sonra evreni aydınlatmanın yollarını öğrendim.
Sonunda evreni aydınlatabilmek için önce çevreni aydınlatabilmek
Gerektiğini öğrendim.

Ekmeği öğrendim.
Sonra barış için ekmeğin bolca üretilmesi gerektiğini.
Sonra da ekmeği hakça üleşmenin, bolca üretmek kadar
önemli olduğunu öğrendim.

Okumayı öğrendim.
Kendime yazıyı öğrettim sonra…
Ve bir süre sonra yazı, kendimi öğretti bana…

Gitmeyi öğrendim.
Sonra dayanamayıp dönmeyi…
Daha da sonra kendime rağmen gitmeyi…

Dünyaya tek başına meydan okumayı öğrendim genç yasta…
Sonra kalabalıklarla birlikte yürümek gerektiği fikrine vardım.
Sonra da asil yürüyüşün kalabalıklara karşı olması gerektiğine vardım.

Düşünmeyi öğrendim.
Sonra kalıplar içinde düşünmeyi öğrendim.
Sonra sağlıklı düşünmenin kalıpları yıkarak düşünmek
olduğunu öğrendim.

Namusun önemini öğrendim evde…
Sonra yoksundan namus beklemenin namussuzluk olduğunu;
gerçek namusun, günah elinin altındayken, günaha el
sürmemek olduğunu öğrendim.

Gerçeği öğrendim bir gün…
Ve gerçeğin acı olduğunu…
Sonra dozunda acının, yemeğe olduğu kadar hayata da
“lezzet” kattığını öğrendim.

Her canlının ölümü tadacağını,
ama sadece bazılarının hayatı tadacağını öğrendim.

Ben dostlarımı ne kalbimle nede aklımla severim.
Olur ya …
Kalp durur …
Akıl unutur …
Ben dostlarımı ruhumla severim.
O ne durur, ne de unutur …

MEVLANA

Bunlara Dikkat Ediniz

 

BUNLARA DİKKAT EDİNİZ !!!Bildiğiniz gibi artık her kurumda işlem yaparken, telefon hattı alırken, bir yerlere
abone olurken, kargo alıp-verirken, havale işlemlerinde.. vs..
kimlik fotokopisi istenmekte..


Aslında bu yasal değil, sadece koca formu doldurmak yerine kimliğinizin fotokopisini

iliştiriyorlar o belgelere ya da kendilerini garantiye alıyorlar ve işleri hızlandırıyorlar…

Sebep her neyse… Sonuçta artık kimlik fotokopisi ile çok işlem yapılması alışmış
bir durum oldu artık…

Peki, bu kimlik fotokopiniz ile başkası neler yapabilir diye düşündünüz mü hiç?

Birkaç örnek verecek olursak:

Adınıza bir yerlere üye olunabilir.

Adınıza abonelik açılabilir.

-Sizi bir şey için kefil edebilirler.

-En çok görülen vakalardan biri de şu: ADINIZA BİR SÜRÜ TELEFON HATTI AÇTIRIP,
AÇIK HAT OLARAK SATABİLİRLER! ve bu hatları alanlar herhangi bir suç işlediklerinde
direk hat sahibi yani
kimlik fotokopisi kullanılarak adına hat açılan kişi zan altında kalmaktadır. (zaten siz de telefoncularda açık hat satıldığına şahit olmuşsunuzdur)

-ve bunun gibi birçok örnek..

Peki, kendimizi korumak, kimlik bilgilerimizle isteğimiz dışında işlem yapılmasını
önlemek çok mu zor? Elbette değil!

Basit ve etkili bir yöntem var;

Mesela 0 5xx 123 45 67 nolu telefon hattını aldınız.

Form doldururken ve kimlik fotokopisini verirken,FOTOKOPİDE, KİMLİĞİN ÖN VE ARKA YÜZÜNDEKİ BOŞ ALANLARA (hatta uzerine)

SADECE 0 5XX 123 45 67 HATTIN ABONELİK İŞLEMLERİ/ AKTİVASYONU İÇİNDİR
yazıp paraf atmanız sizi koruyacaktır.

Veya: SADECE 01/01/200X NOLU , XXXX MİKTARLI HAVALE İŞLEMİ İÇİNDİR..
vb. ŞEKLİNDE NOT TUTMANIZ İYİ BİR ÖNLEM OLACAKTIR…
—————————————————————————————————-
T.C. MERKEZ BANKASI’ndan bir uyarı..Dağarcığınızda bulunsun…

Eğer bir gün ATM makinelerinden bir soyguncu tarafından para çekmeye zorlanırsanız;
PIN kodunuzu ters girmeniz halinde
(Örn. 1234 yerine 4321.. gibi) Makine parayı veriyor
ancak bu arada polis de çağırıyor.
Bu konuyu çok nadir kişinin bildiği için, mümkün olduğunca çok kişiye bildirelim.
—————————————————————————————————- 
UYARI: SAKIN BU NUMARAYI ARAMAYIN!
Eğer; birisi sizi cep telefonunuzdan arayarak
‘ESAT’ veya ‘ERICAL‘   adlı bir firmadan
arıyoruz telefonunuzu kontrol etmek zorunda oldugunu ve bunun için
‘9090’ ı aramanızı
söylerse telefonunuzu derhal kapatın ve söylenen numarayı sakın aramayın. Söz konusu
numarayı çevirmeniz, karşınızdaki bu sahsın sizin bütün
kimlik bilgilerinize ulaşmasını ve
yapacağı tüm telefon görüşmelerini sizin hesabınıza geçirmesini sağlayacktır!
[ Lütfen, güç durumda kal
mamaları için, bu notu yakin dostlarınıza da ulaştırarak
onları da bilgilendirin. ]

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü

—————————————————————————————————-
Tum Hastaneler tek telefon 444 0 911

TANIDIĞINIZ HERKESE GÖNDERMEYE ÇALIŞIN…
TÜM HASTANELER TEK TELEFON == 444 0 911
Tüm hastaneler Türkiye’nin her yerinden ulaşılabilen tek bir no.da birleştiler.
Cep telefonunuzdan ararsanız bulunduğunuz ilin alan kodu ile aramanız gerekiyor.
Mesela İstanbul’ da  0212 444 0 911  0212 444 0 911 veya  0216 444 0 911  0216 444 0 911
Bu telefonu aradığınızda en yakın Ambulans olay yerine gönderiliyor.
Kaydediniz.. .!!!


HERKESE ULAŞTIRMAYA ÇALIŞALIM…..

Şeyh Edebalinin Osman Beye Nasihatı

ŞEYH EDEBALİNİN OSMAN BEYE NASİHATİ

Ey Oğul!

Beysin… Bundan sonra öfke bize , uysallık sana…
Güceniklik bize, gönül almak sana…
Suçlamak bize, katlanmak sana…
Acizlik bize, yanılgı bize, hoş görmek sana…
Geçimsizlik, çatışmalar, uyumsuzluk, anlaşmazlıklar bize, katlanmak sana…
Kötü söz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlamak sana…

Ey Oğul!
Bundan sonra bölmek bize, bütünlemek sana…
Üşengeçlik bize, uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana…

Ey Oğul!
Sabretmesini bil. Vaktinden önce çiçek açmaz.
Şunu da unutma! İnsanı yaşat ki devlet yaşasın.

Ey Oğul!
Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı.
Allah (c.c) yardımcın olsun.

Oğul! İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, gün batarken ölürler!
Unutma ki dünya sandığın kadar büyük değildir!
İki paralık güneşe aldanıp sonra da karda, ayazda kavrulup gitme!
Güçlüsün, akıllısın, söz sahibisin ama;
Bunları nerede nasıl kullanacağını bilemezsen,
Sabah rüzgarında savrulup gidersin.
Öfken ve benliğin aklını yener!
Daima sabırlı, sebatlı ve iradene sahip olasın.
Azminden dönme! Çıktığın yolu, taşıyacağın yükü iyi bil!
Her işin gereğini vaktinde yap! Açık sözlü ol, her sözü üstüne alma!
Gördün söyleme, bildin bilme!
Sözünü unutma, sözü söz olsun diye söyleme!
Ananı, atanı say. Bereket büyüklerle beraberdir.
Sevildiğin yere sık gidip gelme, muhabbetin kalkar, itibar olunmaz!
Üç kişiye acı; cahiller arasında alime, zenginlikten fakir düşene,
Hatırlı iken itibarını kaybedene!
Unutma ki; yüksek yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildir.
Ululanma, düşmanını hor görme! Düşmanını çoğaltma,
Düşmanlığın başını da sonunu da sen belirle!
Haklı olduğunda kavgadan korkma!
Bilesin ki; atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler!
Geçmişini bilmeyen geleceğini de bilemez.
Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın.
Nereden geldiğini unutma ki nereye gideceğini unutmayasın!

Kaynak: Abide Şahsiyetleri ve Müesseseleriyle Osmanlı

NE OL , NE OLMA !

Günlerini say, servetini say, büyüklerini say ama yerinde sayma !

Fidan besle, gariban besle, çocuk besle ama kin besleme !

Davet et, hayret et, aff`et, tövbe et ama ihanet etme !

Parani ver, Selam ver, canini ver ama sirrini verme !

Oku, okumaktan zarar gelmez ama lanet okuma !

Esini begen, asini begen ama kendini begenme !

Elini aç, gözünü aç, kapini aç ama agzini açma !

Emek ver, kulak ver, bilgi ver ama bos verme !

Satici ol, alici ol, bulucu ol ama bölücü olma !

Zulmü devir, nefsi devir ama çam devirme !

Ev al, araba al, abdest al ama beddua alma !

Hedefe kos, yardima kos ama ortak kosma !

Rakibini geç, sinifini geç ama gülüp geçme !

Yaklas, konus, tanis ama usaklasma !

Seslen, uslan ama yaslanma !

Dogrul, devril ama egrilme !

Itil, atil ama satilma !