Kategori arşivi: Genel

İngilizce 7. Sınıf Proje Ödevleri Konuları

İngilizce Proje Ödevleri Konuları

7. sınıf proje

1. İçinde bulmaca, şarkı sözleri, diyaloglar, fıkra, şiir, güzel sözler, spor ve yabancı gazetelerden alınmış haberlerin yer aldığı bir dergi hazırlamak

2. “Comparative” konusunu anlatan detaylı bir power point sunusu hazırlama.

3. Geçmişte yaşamış ve tanınmış herhangi bir kişiyi seçerek geniş bir şekilde tanıtma. Kişiliği, fiziksel özellikleri, hobileri, ailesi vb….

4. Ünitelerde gördüğümüz kelimeleri kapsayan ayrıntılı ve resimli bir sözlük hazırlama. Her kelime cümle içerisinde kullanılarak örneklendirilecektir.

5. Irregular verbs( düzensiz filler) anlatan kapsamlı bir afiş hazırlama. Sunu olarak da hazırlanabilir.

6. Kendi yazdığınız bir günlük hazırlayın(En az 30 gün olmalı).Günlüğünüzü yazarken geçmiş zaman kalıbını kullanabilirsiniz. Günlüğünüzü çeşitli fotoğraf, resim ve karikatürlerle süsleyebilirsiniz.

7. Restaurantta, kitapçıda, havaalanında, alışverişte vb. yerlerde geçen diyaloglar hazırlama ve bunları sınıfta drama şeklinde sunma. Sunarken diyaloglar ezberlenmiş olmalıdır.

8. Gelecek zaman (Future tense) yapısını kullanarak gelecek ile ilgili planlarınızı anlatan bir kompozisyon hazırlama.Hazırlamış olduğunuz kompozisyonu resimlerle de destekleyiniz.

9. Türkiye’de herhangi bir tarihi ve ya turistik yer seçerek ayrıntılı bir şekilde resimler de kullanarak tanıtma.

10. Bir bilgisayar maketi hazırlayarak parçaların İngilizce anlamlarını üzerinde gösteriniz.

11. Kendi kurduğunuz bir televizyon kanalının TV rehberini (TV guide) hazırlayınız. Program akışında belirttiğiniz belgesel, dizi, film, talk show, news, cartoons vb… programlarının resimlerini de ekleyerek kısaca açıklamasınıyapınız. Hazırladığınız TV rehberi dergi şeklinde olabilir.

12. Hayvanları tanıtan bir afiş hazırlama. Ya da bir çiftlik maketi hazırlayarak içerisine de hazırladığınız hayvan maketlerini yerleştirebilirsiniz. Yabancı dildeki karşılıklarını da eklemeyi unutmayınız.

13. Bir resim bularak bu resim ile ilgili bir hikâye yazmak. Hikâyeyi yazarken “Simple past tense” ( geçmiş zaman) yapısı kullanılacaktır.

14. İngilizce bir skeç (kısa oyun) hazırlayarak sınıfta sergileyebilirsiniz.

15. İngilizce birkaç şarkı seçip koro hazırlayabilir ve bu aktiviteyi sınıfta sergileyebilirsiniz.

Koronuza dans vb. animasyonlar da ekleyebilirsiniz.

Nasıl İngilizce Öğrenilir? Stratejiler Nelerdir?

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 16 TEMEL İLKE – Stratejiler

YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 16 TEMEL İLKE
YABANCI DİL ÖĞRENMEK İÇİN 16 TEMEL İLKE

Şüphesiz dil öğrenimi zor ve bitmeyen bir yoldur. Ve kendi kendinizi geliştirmeniz ancak azimle olur. Gitmenin mümkün olduğu bir ülkenin dilini öğrenmenin en iyi yolunun orada yaşamak olduğunu unutmayın. Böyle bir imkânınız bulunmasa bile, aşağıdaki kuralları uygulayarak bir dile vasat da olsa vakıf olabilirsiniz.

 1. Yanlış yapın(!): Öğrendiğiniz dilde yapabileceğiniz kadar hata yapın… Her zaman doğru konuşmak durumunda değilsiniz. İnsanlar ne dediğinizi anlayabiliyorlarsa yanlış yapmanız en azından ilk başta önemli değildir. Yabancı bir ülkede yaşıyor olmanız, bir gramer testi değildir.

Hergün 15 dakika

Her gün en az 15 dakikanızı yeni öğreneceğiniz dile ayırın. Sabahları trafikte beklemek yerine yabancı dil öğrenme CD’leri dinleyebilir, veya öğrendiğiniz kelimeleri tekrar edebilirsiniz. Bankada,doktorda vs sıra beklerken sıkılmak yerine zamanınızı yeni öğrendiğiniz dile ayırabilirsiniz.

 1. Anlamadıysanız sorun: Başkaları konuşurken, her kelimeyi yakalamak zorunda değilsiniz. Ana fikri anlamak genellikle yeterlidir. Fakat anlamadığınız noktanın önemli olduğunu düşünüyorsanız SORUN! Bu konuda bazı kullanışlı kelimeler: İngilizce için Pardon me? Excuse me, what did you say? Could you speak more slowly please? Did you say that… I didn´´t catch that… Could you repeat that, please? What was that? I´´m sorry I didn´´t hear you. Sorry, what does “………….” mean? (Fakat şunları kullanmayın: Are you speaking English? Please open your mouth when you speak! Give me a break!) Almanca için ise (Entschuldigung, wie bitte? Entschuldigung, was haben Sie gesagt?, Würden Sie bitte langsamer sprechen? yada Bitte, sprechen Sie langsam!, Haben sie gesagt das…, Können Sie das wiederholen bitte? Was war das? Entschuldigung, was bedeutet das? gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Ezber Kartları

Kartvizit boyutunda kartonların bir tarafına yeni öğrendiğinizi kelimeyi Türkçe diğer tarafına yabancı dilde yazın. Boş zamanlarınızda kartonların bir tarafına bakarak anlamını bulmaya çalışın. Farkında olmadan kelime bilginiz gelişecektir.

 1. Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınıza sokun: İnsanlar kendilerine ilginç gelen şeyler hakkında konuşmayı severler. Sizin ilgi alanlarınız nelerdir? Bu konular hakkında bulabildiğiniz kadar kelime öğrenmeye çalışın. Çevrenizdeki insanlara da nelerle ilgilendiklerini sorun. Bu büyüleyici bir yöntemdir ve daima yeni kelimeler öğrenmenize yardımcı olur. Böylelikle başkalarını daha iyi anlamaya başladığınızı görürsünüz. İlgi alanları, bir bahçeye yağan bereketli yağmurlar gibidir. Dil becerileriniz hakkında konuşmak, daha hızlı, daha güçlü ve daha iyi öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bazı kullanışlı kelimeler: İngilizce için What are you interested in? My favourite hobby is … I really like …..ing… For many years I have…. What I like about…..is … What are your hobbies? Almanca için…

Günde 5 Cümle

Öğrendiğiniz kelimeleri mutlaka cümle içinde kullanmayı da öğrenin. Her gün 5 cümle öğrenseniz bu haftada 35 cümle ayda 140 cümle 6 ayda 840 cümle edecektir. Zaten bir dilde günlük istek ve ihtiyaçlarımızı bildirmek için en fazla 100 cümle kullanıyoruz.

 1. Konuşun ve Dinleyin: Her zaman hakkında konuşulacak bir şeyler vardır. Etrafınıza bakının. Size garip ya da farklı gelen bir şeyler varsa hemen konuşmaya dalın. Bu arkadaşlığınızı geliştirmenize de yardımcı olacaktır. İnsanları dinleyin, ancak kelimelerin telaffuzunu ve dilin ritmini yakalamak için dinleyin. Bildiğinizi mutlaka kullanın. Pek çok dilde kelimeler birbirinden türetilmiştir. Bu durumda kelimenin anlamını, konunun içindeki anlamından çıkarmaya çalışın. Ülkenin yerli vatandaşlarıyla konuşurken, konuşmayı sürdürmeye çalışın. Karşınızdakinin söylediğini anlamadığınızda paniğe kapılmayın. Ana fikri anlamaya çalışın ve konuşmayı sürdürün. Hala anlamakta zorlanıyorsanız cümleyi tekrarlamasını isteyin. Konuşmaya devam ederseniz, konuşmanın süreci içerisinde konu daha anlaşılır hale gelecektir. Dilinizi geliştirmek ve yeni kelimeler öğrenmek için iyi bir yöntemdir bu, ancak dikkat: Hani derler ya, “duyduğun her şey inanma, kendi söylediklerinin de yarısına inan”…

Hedeflerinizi belirleyin.

Öğrendiğiniz dili neden öğrendiğinizi belirleyin. Sadece İtalya’ya seyahat etmek isteyen birisinin yapması gerekenler ile Dante’yi orijinal dilinde okumak isteyen kişinin yapması gerekenler farklı olacaktır. Öncelikle hedefinizi belirleyin ve çalışma programınızı ona göre hazırlayın.

 1. Sorun, soru sorun: Merakımızı gidermenin daha iyi bir yolu da yok zaten. Sorular konuşmaya başlamanıza yardımcı olduğu gibi konuşmayı sürdürmenize de yardımcı olacaklardır.

Bir kursa kayıt olun!

Bir kursa kayıt olun. Böylece belirli saatlerinizi yabancı dile ayırmak zorunda kalırsınız. Sizinle aynı dili öğrenmek isteyenlerle tanışmak ve belirli bir metodu izlemek açısından profesyonel kurslar oldukça önemliler. Derslere devam etmeniz bir dili öğreneceğinizin garantisi olamaz ders dışı saatlerde yapacaklarınızda çok önemli.

Kullanıma dikkat edin: Kullanım kelimesi genellikle insanların nasıl konuştuklarını izlemektir. Bazen kullanım çok da eğlenceli bir hale dönüşebilir. İnsanların konuşma biçimleri, kelimeleri sizin söylediğinizden farklı telaffuz etmeleri size garip gelebilir. Kullanım en basit şekliyle dilin genellikle ve doğal olarak nasıl kullanıldığını ifade eder.

Dil alışkanlıkları

Türkçe’de söze başlarken veya cümleleri bağlarken sürekli kullandığınız kelimeler var ise bunların listesini yapın.Bunun için çevrendekilere danışabilirsiniz. Sonra bu kelime veya kalıpları öğrendiğiniz dile doğru bir şekilde çevirin. Bunları kullanmaya başlayınca daha akıcı konuştuğunuzu fark edeceksiniz.

 1. Bir not defteri taşıyın: Yanınızda daima bir not defteri ve kalem bulundurun. Yeni bir kelime duyar ya da okursanız hemen not edin. Daha sonra bu kelimeleri konuşmalarınızda kullanmaya çalışın. Yeni deyimler öğrenin. Çoğu birer deyim dili olan yabancı dilleri çalışmanın en eğlenceli yanlarından birisi de deyimleri öğrenmektir. Bu deyimleri defterinize yazın. Öğrendiklerinizi konuşmalarınıza uygularsanız daha çabuk hatırlar ve konuşursunuz.

Şarkı Sözleri

Internet’ten veya başka kaynaklardan şarkı sözleri çıkartın. Sevdiğiniz şarkıları kelimelere ve cümlelere dikkat ederek dinleyin. Şarkı sözlerini doğru şekilde öğrenince farkında olmadan bir çok cümle ve dil kalıbı öğreneceksiniz.

 1. Bir şeyler okuyun: Başka bir dili öğrenmenin en iyi üç yolu: Okumak, okumak ve okumaktır. Okuyarak yeni kelimeler öğrendiğimiz gibi hali hazırda bildiklerimizi de uygulamış oluruz. Sonraları bu kelimeleri kullanmak, duyduğumuzda anlamak daha da kolaylaşacaktır. Gazeteler, dergiler, tabelalar, reklamlar, otobüslerin üzerindeki şeritler ve daha ne bulursanız okuyun.

Filmler

Yabancı dildeki filmleri izlerken elinizde kağıt kaleminiz olsun söylenenleri not almaya çalışın. İlk başlarda sadece kelimeleri not ederken bir süre sonra cümleleri not etmeye başladığınızı göreceksiniz. Böylece kendinizdeki ilerlemeyi fark edebilirsiniz.

 1. Herkesin bir ikinci yabancı dil öğrenebileceğini unutmayın, gerçekçi ve sabırlı olun, dil öğrenmenin zaman ve sabır istediğini akıldan çıkarmayın.

Post it yardımı!

Odanızdaki tüm objelerin üzerlerine postitlerle yabancı dil karşılıklarını yazın. Bir hafta sonra bir arkadaşınızdan postitlerin yerlerini değiştirmesini isteyin bakalım onları doğru yerlere yerleştirebiliyor musunuz?

10- Yeni bir dil öğrenmek aynı zamanda yeni bir kültürü de öğrenmektir: Kültürel kurallara karşı rahat olun. Yeni bir dil öğrenirken o kültürün size katı gelebilecek kural ve alışkanlıklarına karşı da duyarlı olun. Öğrenmek için konuşmanız gerekir. Sınıfta ya da sınıf dışında soru sormaktan çekinmeyin.

 

Internet

Yabancı dil öğrenmenin en eğlenceli yolu şüphesiz internettir. Öğrendiğiniz dildeki sayfaları gezebilirsiniz yada yeni öğrendiğiniz dilde chat yapabilirsiniz. Tüm bunları yaparken sözlüğünüzü yanınızdan ayırmayın. Yeni kelimeler öğrenmek için tüm fırsatları değerlendirin.

11- Sorumluluk alın: Kendi dil öğrenim sürecinizden kendiniz sorumlusunuz. Yabancı dili öğrenirken, öğretmenin, kursun ve kitabın elbette ki önemi vardır ancak “en iyi öğretmenin yine kendiniz” olduğu kuralını unutmayın. İyi bir öğrenim süreci için amaçlarınızı tespit etmeli ve sizi amaçlarınıza ulaştıracak çalışmaları yapmalısınız.

12- Öğrenme şeklinizi organize edin: Organize edilmiş şekilde öğrenmek, çalıştığınız şeyleri hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sözlük ve iyi kurs materyalleri kullanın.

13- Sınıf arkadaşlarınızdan da öğrenmeye çalışın: Aynı sınıftaki diğer öğrencilerin sizinle aynı seviyede olması onlardan bir şeyler öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmez.

14- Hatalarınızdan öğrenmeye çalışın: Hata yapmaktan korkmayın, herkes hata yapabilir. Eğer soru sorarsanız hatalarınızı yabancı dili öğrenmede kendiniz için bir avantaj haline getirebilirsiniz. Kullandığınız cümleyi daha değişik bir söyleme şekli var mı gibi…

15- Öğrendiğiniz dilde düşünmeye çalışın: Örneğin bir otobüste giderken nereye gittiğinizi, nerede olduğunuzu, kendinize o dilde tarif edin. Böylece hiçbir şey söylemeden içinizden dil pratiği yapmış olursunuz.

16- Son olarak dil öğrenirken eğlenin: Öğrendiğiniz cümle ve deyimlerle değişik cümleler yapın. Sonra yaptığınız cümleyi günlük bir konuşma esnasında deneyin, bakalım yerinde kullanabilecek misiniz? Hayatın tecrübeden ibaret olduğu söylenir ya, yabancı dil öğrenmek tamamıyla öyledir…

Future Going To Konu Anlatımı

Future Be Going To

Kullanım Alanları:

 

 

Future Be Going To
Future Be Going To

1. Ne zaman yapılacağı kesin belli olan veya gelecekte yapmaya niyet ettiğimiz işleri anlatırken:

My father is going to buy me a bike.(Babam bana bisiklet alacak.)

The teachers are going to take the students to the museum tomorrow.

(Öğretmenler yarın öğrencileri müzeye götürecekler.)

 

2. Kuvvetli olasılık belirten eylemleri anlatırken.

It’s going to snow, it’s very cold.

(Kar yağacak, çok soğuk.)

He is going to fail, he doesn’t study at all.

(Kalacak, hiç ders çalışmıyor.)

 

3. Acıma, sevgi hislerimizi anlatırken.

He has stayed out in the cold for six hours, he is going to be ill.

(Dışarıda soğukta altı saat kaldı, hasta olacak.)

 

4. Bir tehlikeyi haber veren cümlelerde.

The vase is going to fall off the table.

(Vazo masadan düşecek – düşmek üzere.)

 

Olumlu Şekli

(Affirmative Form)

I

am

özne + am/is/are- + going to + fiil (1. hali)

going to finish the food.

He / She / It

is

We / You / They

are

 

 

Not: come, go fiilleri going to Future Tense ile genellikle kullanılmazlar. Bu fiilleri Present Continuous ile kullanmayı tercih ederiz.

I am going to go. yerine I am going.

I am going to come. yerine I am coming. deriz.

Going to Future Tense’te aşağıdaki zaman zarfları (adverbs of time) kullanılabilir:

 

Today: Bugün

Tonight:Bu gece

Tomorrow: Yarın

Soon: Yakında

This week: Bu hafta

This month: Bu ay

Next week: Gelecek hafta

Next year: Gelecek yıl, vb.

 

Örnekleri çoğaltalım:

I am going to finish the book next week.

(Kitabı gelecek hafta ¡bitireceğim.)

The astranaut is going to land the moon tomorrow.

(Astronot yarın aya inecek.)

We are going to clean the chimney next week.

(Bacayı gelecek hafta temizleyeceğiz.)

I am going to show you the new photographs.

(Size yeni fotoğrafları göstereceğim.)

 

Olumsuz Şekli

(Negative Form)

 

I

am

özne + am/is/are-not + going to + fiil (1. hali)

not going to play with him.

He / She / It

is

We / You / They

are

 

 

Örnekleri çoğaltalım:

I am going to close the door.

(Kapıyı kapatacağım.)

I am not going to close the window.

(Pencereyi kapatmayacağım.)

You are going to meet him at the terminal.

You aren’t going to meet him at the bus – station.

Ahmet is going to fail.

He isn’t going to fail.

The tourists are going to have lunch at that restaurant.

They aren’t going to have lunch here.

 

Soru Şekli

(Interrogative Form)

 

Am

I

Am/Is/Are + Özne + going to + Fiil (1. hali)

going to hurry?

Is

He / She / It

Are

We / You / They

 

Örnekleri çoğaltalım:

You are going to try it again.

Are you going to try it again?

(Onu tekrar deneyecek misin?)

The boy is going to fall off the tree.

Is the boy going to fall off the tree?

(Çocuk ağaçtan düşecek mi?)

The children are going to play football this afternoon.

Are the children going to play football this afternoon?

 

Olumsuz Soru Şekli

( Negative Interrogative)

 

Am

I

Am/Is/Are + Özne + not + going to + Fiil (1. hali )

not going to sleep soon?

Is

He / She / It

Are

We / You / They

 

Olumsuz – soru şekilleri genellikle aşağıdaki şekilde kullandır.

Am I not going to visit him tonight?

Aren’t you going to listen to your mother?

Isn’t he going to explain it to us?

Isn’t she going to wind the clock?

Isn’t it going to kill the mouse?

Aren’t we going to have breakfast early?

Aren’t they going to phone me?

 

Tag Questions : Sora Ekleri

 

Cümle olumlu

Tag question olumsuz

I am going to correct your mistakes,

am I not?/Aren’t I?

You are going to build a garage,

aren’t you?

Mr. Miller is going to lend you his car,

isn’t he?

Mrs. Miller is going to use it,

isn’t she?

It is going to rain heavily,

isn’t it?

We are going to past them,

aren’t we?

They are going to catch the early bus.

aren’t they?

 

 

Cümle olumlusuz

Tag question olumlu

I’m not going to knit a pullover,

am I?

You aren’t going to repair the radio,

are you?

She isn’t going to make any coffee,

is she?

He isn’t going to feed the horse,

is he?

They aren’t going to refuse him,

are they?

 

Soru – Cevap örnekleri

 

a) Yes, No cevaplan isteyen sorular.

 

Are you going to buy another carpet?

(Bir hali daha alacak mismiz?)

— Yes, I am going to buy another one.

— No, I am not going to buy another one.

Are the tourists going to visit the Blue Mosque?

(Turistler Sultân Ahmet Camiini ziyaret edecekler mi?)

— Yes, they a redoing to visit it.

— No, they aren’tgoing to visit it.

Is your father going to have plenty of time in the summer?

(Yazın babanın çok vakti olacak mı?)

— Yes, he is/going to have plenty of time in the summer.

— No, he isn’t/going to have plenty of time in the summer.

 

b) Soru kelimeleriyle sorulan sorular.

 

What are we going to have for breakfast? (eggs)

(Kahvaltıda ne yiyeceğiz?)

— We are going to have eggs for breakfast.

When are you going to feed the baby? (an hour later)

— I’m going to feed him an hour later.

Who are they going to ask for some help? (their friends)

— They are going to ask their friends for some help.

What time is Bob going to leave home? (a few minutes later)

— He’s going to leave home a few minutes later.

How are they going to travel to Italy? (by air)

— They are going to travel by air.

Active, Passive Voice, Etken Edilgen Yapılar

PASSIVE VOICE ( EDİLGEN ÇATI )

Passive voice “edilgen” anlamındadır. Bir cümlenin Active kullanımında yüklemi yapan bellidir ve özne olarak adlandırılır.

 

Passive kullanımında ise özne yüklemden etkilenir. Ayrıca eylemi yapanın, yani öznenin bilinmediği veya önemli olmadığı durumlarda passive kullanılır.

 

Passive yapıda kimin ne yaptığından çok neyin yapıldığı önemlidir. Bunun Türkçemizdeki karşılığı edilgendir.

 

Yukarıda çizmiş olduğumuz tabloda hangi zaman ( tense ) in hangi şekillerde passive yapıldığı görülmektedir. Tablodan da anlaşılacağı gibi active cümlenin nesnesi daima passive cümlenin öznesi olmaktadır.

A – Somebody is cleaning our windows.  Birileri penceremizi temizliyor.

nesne

P – Our windows are being cleaned. Pencerelerimiz temizleniyor.

özne

A – Somebody stole my money. Birisi paramı çaldı.

P – My money was stolen. Param çalındı.

Bu cümlelerden de anlaşılacağı gibi, passive cümlede önemli olan, yapılan olay olduğu için yapandan bahsedilmemektedir.

Fakat hem passive cümle kullanıp hem de yapanın kim ya da ne olduğu belirtilmesi isteniyor, veya yapan belirtilmeksizin cümle tam anlaşılmıyor, ya da müphem kalıyorsa, yapanın kim ya da ne olduğu by kelimesi eklenerek belirtilir.

Our windows was broken by one of my friends. Penceremiz arkadaşlarımın biri tarafından kırıldı.

Istanbul was conquered by Mehmet the Second. İstanbul İkinci Mehmet tarafından fethedildi.

 

Examples / Örnekler

 

Our school is painted every year. Okulumuz her yıl boyanır.

A new bridge is going to be built next year. Gelecek yıl yeni bir köprü inşa edilecek.

The murdered is being questioned now. Katil şu anda sorguya çekiliyor.

The building hasn’t been cleaned yet. Bina henüz temizlenmedi.

The house had been arsoned. Ev kundaklanmıştı.

When we got there the newspapers were being printed. Biz oraya vardığımızda gazeteler basılıyordu.

The flat will be sold. Daire satılacak.

This question must be changed. Bu soru değiştirilmeli.

The robber should have been found. Soyguncu bulunmalıydı.

İçinde any, anybody, anything bulunan olumsuz cümleler passive’e çevrilirken any‘ler no‘ya döndürülür.

No flowers were brought. Hiç çiçek getirilmedi.

Nobody has been arrested. Hiç kimse tutuklanmadı.

Nothing was done. Hiçbir şey yapılmadı.

 

 

ACTIVE

 

1. The Simple Present

The boy breaks the windows. Çocuk camları kırar.

S + V + O

 

2. Present Continuous

The boy is breaking the windows. Çocuk camları kırıyor.

S + am / ise /are + Ving + O

 

3. Simple Past

The boy broke the windows. Çocuk camları kırdı.

S + V2 + O

 

4. Past Continuous

The boy was breaking the windows. Çocuk camları kırıyordu.

S + was / were + Ving + O

 

5. Present Perfect

The boy has broken the windows. Çocuk camları kırdı.

S + have / has +V3 + O

 

6. Past Perfect

The boy had broken the windows. Çocuk camları kırmıştı.

S + had + V3 + O

 

7. be going to future

The boy is going to break the windows. Çocuk camları kıracak.

S + am / is / are + going to + V1 + O

 

8. Future Tense

The boy will break the windows. Çocuk camları kıracak.

S + will + V1 + O

 

9. Modals

The boy can break the windows. Çocuk camları kırabilir.

may -ebilir.

might.

could ….

must

should

would

has to

used to

ought to

 

10. Perfect contionals or modals

The boy must have broken the windows. Çocuk camları kırmış olmalı.

would

can

could

……

 

 

PASSIVE

 

1. The Simple Present

The windows are broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılır.

S + am / ise /are + V3

 

2. Present Continuous

The windows are being broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılıyor.

S + am / ise /are + being + V3

 

3. Simple Past

The windows were broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırıldı.

S + was / were + V3

 

4. Past Continuous

The windows were being broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılıyordu.

S + was / were + being + V3

 

5. Present Perfect

The windows have been broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırıldı.

S + have / has + been + V3

 

6. Past Perfect

The windows had been broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılmıştı.

S + had + been + V3

 

7. be going to future

The windows are going to be broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılacak.

S + am / ise /are going to + be + V3

 

8. Future Tense

The windows will be broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılacak

S + will + be + V3

 

9. Modals

The windows can be broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılabilir..

may.

might.

could ….

must

should

would

have to

used to

ought to

 

10. Perfect contionals or modals

The windows can have been broken. (by the boy.)

Camlar (çocuk tarafından) kırılmış olabilir

. would

must

could

……

 

İngilizce Yazılı Sınavı 2. Yazılı Anadolu Lisesi

2012/2013 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI ………….. ANADOLU LİSESİ BİRİNCİ YARIYIL  11. SINIFLAR İNGİLİZCE

2. YAZILI SINAVI

 

A. Write “a / an / the or X” in the blanks.

 

Living in 1. …….. New York is exciting. There is alwayssomething happening. There are 2. …….. people on 3.…….. streets day and night. 4. …….. Manhattan is 5.…….. center of 6. …….. New York. It is 7. …….. island with two million people living on. 8. …….. Hudson Riveris on 9. ………. one side of 10. …….. Manhattan, and 11.…….. East River is on 12. …….. other side. Right down13. …….. middle there is 14. …….. Fifth Avenue. 15.…….. Central Park is between 16. …….. Fifth Avenue.

 

B. Use the rıght forms of adjectıves and complete the sentences…

 

 crowded- early-  interesting- good- bad –warm- far- young

 

17. You are late, John. I expect you to come ………………….

 

18. I don’t want to read this book. It is very boring. I want a much ………….. one.

 

19. Amy : I think İstanbul is …………………….. than London, isn’t it?  Ted : Yes, it is.

 

20. My uncle was born in 1964. My father was born in 1966. So my uncle is …………… than my father.

 

21. Today the weather is ……………….. than yesterday.

 

22. My house is ………………. to school than your house. You walk in 10 minutes but I must get on the bus.

 

23. I got 5 but my sister got 3 in Maths. Her Maths is …………… than mine but her English is …………..

 

than mine. She always gets the highest mark in class.

 

C-ADJECTIVES ENDING –ed / -ing (choose the best )

boring-bored/disgusting-disgusted           /satisfying- satisfied            /shocking- shocked

                             / fascinating- fascinated/                  frightening- frightened

 

24.I didn’t like the movie, I felt …………at the cinema yesterday.

 

25.This restaurant is very……………., I never eat here.

 

26.The old castle is very……………… Nobody wants to stay there in the evening.

 

D– Choose have to / has to or don’t have to / doesn’t have to.

27. Every man …………….. do military service in my country. It’s obligatory

28. Does Susan ……………….. work long hours? 

29. I …………………… get up early on Sundays. I can stay in bed. 

30. We ……………….. pay. It’s free

E.Complete the following in a meaningful way

 

31.You’ll have to get a passport if ………………………………………

32.Will the students visit the museum if ………………………………………… ?

33.Ifyou turn over the page, ………………………………………………………

34.If you don’t do your homework everyday, ……………………………………………………

 

F. REWRITE THE SENTENCES INTO ENGLISH

35.Babamın beyaz arabası evimizin arkasındadır……………………………………………………

36.Dün sınıfın duvarında çok güzel resimler gördüm. ……………………………………………

37. Geçen hafta, 2-4 arası kütüphanedeydim. ………………………………………………………

38. Geçen hafta, çok az kahve içtim. …………………………………………………………………….

G. Answer the followıng questıons.

39.What was the last month?…………………………………………………………………………..

40. How much Money did you spend last week?………………………………………………..

H. WRITE COMPARATIVE SENTENCES ACCORDING TO FOLLOWINGS

41. Drinking coffee isn’t as bad as smoking. …………………………………………………………….

42.Speaking English isn’t as difficult as speaking Japanese. …………………………………………………………………..

**************************************************************************************************************************************************************************************

 A-B-C-D SECTIONS, 2X34=68 POINTS ; 45 MINUTES

F-G-H     SECTIONS, 4X8= 32 POINTS,

            

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ İLE İLGİLİ MEVZUAT LİSTESİ

YABANCI DİL ÖĞRETİMİ İLE İLGİLİ MEVZUAT LİSTESİ

 1. 1923 nolu Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Kanunu – 19.10.1983 tarih 18196 s.R.G
 2. Yabancı Dil Eğitim-Öğretimi Yönetmeliği– 31.05.2006 tarih 26184 s.Resmi Gazete

3.   Atatürk İlke ve İnkılapları Öğretim Esasları Yönergesi-

       2104   /2488 S.T.D.   (2504 S.T.D. İlköğretim Okulları)

4.  MEB. Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği-

5. Yabancı Uyruklu  Öğretmen ve Öğretici Görevlendirilmesi-

      Özel Öğrt.Kur.Gen.Md.     19.11.1999 gün 58610 sayılı yazı(41.Md. Değişikliği)

6. M.E.B.Anadolu Liseleri Yönetmeliği-(2568, 2569 ve 2578 sayılı Tebliğler Dergileri)

7. M.E.B.Anadolu Öğretmen Liseleri Yönetmeliği– (2493 S.T.D.)(Sayfa:1234)(Md.13)

8..  M.E.B.Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Yönetmeliği-(2505 S.T.D. Sayfa.799)

      9.  M.E.B. Fen Liseleri Yönetmeliği-(2497 S.T.D.) Md.12,14,15)-Değişiklik-2571 S.TD.

10. M.E.B. Anadolu Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği-2516 T.

11. Anadolu Lisesi İngilizce Dersi Öğretim Programı. 2575-  2536 .s.T.D.

12. Genel Lise İngilizce Dersi Programları 1747, 2149 .T.D. program kitap Cilt/1 S.452

13.Almanca Dersi Programları- 2386,2398 S.T.D./  Program Kitabı Cilt 1. sayfa 452

14.Fransızca Dersi Programları-2463 S.T.D./ Program Kitabı Cilt  1.Sayfa 452

15.Yabancı Dil Haftalık Ders Saati Sayıları– 2575 sayılı T.D.

16.Kamu Personeli Yabancı Bilgi Seviyesinin Tespitine Dair Esaslar:       21.09.1990/20642 S.R.G.

      17.Lise Yabancı Dil Kolu Yabancı Dil Programı- 2152 S.T.D.

18.Yabancı Dil Ders Kitabı Seçimi- 1997/84 S. Genelge   (Hazırlık sınıfları Hariç)

19.İlköğretim Okulu İngilizce Ders Programı T.T.K.B.’nın 24.10.1991 tarih ve 265

4.5.6.7.8. Sınıflar Yabancı Dil (İng.) Öğretim Programı (2581 S.T.D.)

20.İlköğretim Okulları Seçmeli Yabancı Dil Dersi (İng.,Alm.,Fr.) Programları (2492)

21.Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği; Md.35) 22.Bölüm Başkanı(M.E.B. Anadolu Liseleri Yönetmeliği ve M.E.B. Anadolu Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Yön.);Özel Öğretim Çerçeve Yön.-(2516 S.T.D. Md-20)

23.Ünitelendirilmiş Yıllık Planlar ve Ders Planlar- 2551 sayılı T.D., 2575 s.T.D. değişiklik.                                                                                                                                                                                                                                      

                                                                                             

                                                                                    

Hindistan’da Bedava Okul

 

 

Hindistanda Bedava Okul

 

 

Öğrenciler, öğretmenlerinin anlattıkları konuları bu görüş açısından not ederek kayıt altında tutmaya çalışıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Varoşlarda zor şartlarda yaşayan çocuklar okullarını temiz tutmayı da ihmal etmiyorlar.

 

Cevap alabilmek için öğretmenlerinden yardım istiyorlar…

 

 

10 Kasım Atatürk Haftası Şiirleri

10 Kasım Şiirleri,

10 Kasım İle İlgili Şiirler,

10 Kasım Atatürk Haftası Şiirleri,

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Şiirleri,

10 Kasım Resimleri,

10 Kasım Şiir,

 

Mustafa Kemal'i Düşünüyorum

 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;

Yeleleri alevden al bir ata binmiş

Aşıyor yüce dağları, engin denizleri,

Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,

Işıl ışıl yanıyor mavi gözleri...

 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;

Yanmış, yıkılmış savaş meydanlarında

Destanlar yaratıyor cihanın görmediği

Arkasından dağ dağ ordular geliyor

Her askeri Mustafa Kemal gibi.

 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;

Gelmiş geçmiş kahramanlara bedel

Hükmediyor uçsuz bucaksız göklere.

Al bir ata binmiş yalın kılıç

Koşuyorlar zaferden zafere...

 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum;

Ölmemiş bir Kasım sabahı!

Yine bizimle beraber her yerde.

Yaşıyor dört köşesinde vatanın

Yaşıyor damar damar yüreklerde.

 

Mustafa Kemal'i düşünüyorum:

Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,

Mavi gözleri ışıl ışıl görüyorum.

Uykularıma giriyor her gece.

Elllerinden öpüyorum.

 

Ü. Yaşar Oğuzcan

 

10 Kasım Şiirleri

Öğretmen Atatürk

 

Yine derse giriyorsun Samsun kapısından

Selâmlıyor, seviyor tek öğretmenini

İl il, köy köy, can can

Tüm Anavatan.

 

Hemen başlıyor mutlu ders

Erzurum'dan

Sonra derinleşiyor volkan-öğütle

Sivas'taki son oturumdan.

 

Bütün memleket tek sınıf

Bir yön bayrak, bir yön tan

Öyle bir ödev veriyorsun ki öğretmenim

Süngü-kalemle başlıyoruz Afyon'dan.

 

Sınıfımız her an kutlu bir savaş

Öğretiyor, eğitiyorsun Ankara'dan

Hep birden söylüyoruz özgürlük türkümüzü

Vatanın uzaklıkları kalkıyor da aradan.

 

Mavi gözlerin hep barış barış

Mavi yüceliğin hep duman duman

Öyle alev alev bir ders ki

Yanıyor, yanması gerektiğinde her düşman.

 

Anlatış tadı, kıvam kıvam öz

Son bölüm: İlk hedef, Dumlupınar'dan

Kocatepe, yalnız coğrafya değil

Dağ dağ ateş yağdırıyorsun her damla kandan

 

Öpüyorsun hepimizi göz göz

Şehitler birinci geldikçe hep destan destan.

 

Yağmurlaşıyoruz er er Akdeniz'e

Ektiklerini biçiyorsun İzmir yollarından

Bir özgür meyva doğuyor Türklüğümüze

Tattırıyorsun utku yemişi utku dallarından.

 

Öğrenmeye son yok

Cumhuriyet, bir ders aynı konudan

Öğrendikçe özleşiyoruz da hep geçiyoruz

Senin yarattığın vatan-kanıdan.

 

Anlatıyorsun açık ve seçik

Yıkılıyor her gölge fikir-kurşundan

Dövüyorsun her yüreği örsünde devrimlerin

Tümleniyor her eksik, yaratan vuruşundan.

 

Yaşatarak öğretmek senin elinde

Sonsuz ders, tek hayat, bize bayraktan

Seni özledikçe bellemek güzel

Fikir-toprak oldu vatan, gerçek topraktan.

 

Sor bize her şeyi, konuşsun her öz

Başlayı versin en zor imtihan

Özgürlük güneşin ilk cevap, inan

Ey vatan-sınıfta ey Ata-vatan!..

 

İ. Zeki Burdurlu

 

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü Şiirleri

Atatürk Yazar

 

Sordum seni;

Dağına, taşına Türkiye'min,

Herkes kendinden emin,

Yükseldi gür sesler;

Umutlar, sevgiler:

O biziz, O bizleriz.

Hepimiz bir parçayız

Atatürk'ten,

Bütün doğa,

Atatürk'ü anar,

Atatürk'ü şaşar.

Herşeydir OTürkiyem'de.

Göller, ırmaklar, ormanlar.

İmza imza Atatürk yazar.

 

M. Vasfi Saral

 

10 Kasım Atatürk Haftası Şiirleri

Bir Tutkudur Mustafa Kemal

 

Bir Tutkudur Mustafa Kemal;

Nice sevdalara değişilmeyen.

Yitirilmiş Kasımlarda açan umuttur,

Bir baştır, vazgeçilmeyen...

 

Bir Türküdür Mustafa Kemal;

Suskun ağızlarda söyleşir, durur.

Çaltıburnu'nda gözetir denizi.

Köroğlu'nda bağdaş kurup oturur...

 

Bir İnançtır Mustafa Kemal;

Yurdun dört yönünde, bir çağdır yaşayan.

Sarmış kollarıyla, çepçevre ulusu.

Sakarya boylarından Akdeniz'e taşıyan...

 

Bir Anlamdır Mustafa Kemal;

Belkahve'den dürbünüyle seyrediyor İzmir'i.

Özgürlük diyor, al atının üstünde,

Kırıyor kılıcıyla, tutsak eden zinciri...

 

Bir Bayraktır Mustafa Kemal;

Çekilmiş kalelere, rüzgârda dalgalanan.

Bozkırın bağrında yol alan kağnılara,

Işık tutan, güç veren, yol bulan...

 

Y. Doğan Ergeneli

 

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü İle İlgili Şiir

10 Kasım Türküsü

 

Atatürk! Anıtkabir devrimlerini söyler

Bozkır ovalarına, Erciyes'e, Ağrı'ya

Ulusun egemen olduğunu

Özgür olduğunu

Haykıracağım haykıracağım işte

Senin sustuğunca!

 

Yolunda yürüyeceğim Atatürk;

Ana baba oğul kız

Dere tepe bucak köy

Yeryüzü yaşamalarımla değil

Oralarda, senin gittiğince!

 

Atatürk, taşıyacağım

Çanakkale'de, Sakarya'da, Çankaya'da, al al

Senin taşıdığını;

Yurdun gök ülküsü

Dalgalanırken

Senin bayrağını yücelteceğim.

Senin çıktığınca.

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca

 

10 Kasım Şiirleri

Mustafa Kemal'ler Tükenmez

 

Tükenir elbet gökte yıldız, denizde kum tükenir

Bu vatan bu topraklar cömert

Kutsal bir ateşim ki ben sönmez

İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez

 

Ben de etten kemiktendim elbet

Ben de bir gün geçecektim elbet

İki Mustafa Kemal var iyi bilin

Ben işte o ikincisi sonsuzlukta

Ruh gibi bir şey görünmez

İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez

 

Hep kardeşliğe bolluğa giden yolda

Bilimin yapıcılığın aydınlığında

Güzel düşünceler soyut fikirlerde ben

Evrensel yepyeni buluşlarda

Geriliği kovmuşum ben dönmez

İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez

 

Başın mı dertte beni hatırla

Duy beni en sıkıldığın an

Baştan sona herşeyiyle bu vatan

Sakın ağlamasın Kasım'larda Fatih'ler Kanunî'ler ölmez

İnanın Mustafa Kemal'ler tükenmez

 

Halim Yağcıoğlu

 

10 Kasım Şiir

Ağlayalım Atatürk'e

 

Ağlayalım Atatürk'e

Bütün dünya kan ağladı

Süleyman olmuştu mülke

Geldi ecel, can ağladı

 

Doğu batı cenup şimal

Aman tanrı bu nasıl hal

Atatürk'e erdi zeval

Memur mebusan ağladı

 

Atatürk'ün eserleri

Söyleyecek bundan geri

Bütün dünyanın her yeri

Ah çekti, vatan ağladı

 

Fabrikalar icat etti

Atalığın ispat etti

Varlığın Türke terketti

Döndü çarh devran ağladı

 

Bu ne kuvvet, bu ne kudret

Var idi bunda bir hikmet

Bütün Türkler İnön'İsmet

Gözlerimiz kan ağladı

 

Tren hattı tayyareler

Tükler giydi hep kareler

Semerkantla Buharalar

İşitti her yan ağladı

 

Siz sağ olun Türk gençleri

Çalışanlar kalmaz geri

Mareşalin askerleri

Ordular tümen ağladı

 

Zannetme ağlayan gülmez

Aslan yatağı boş kalmaz

Yalnız gidenler gelmez

Her gelen insan ağladı

 

Uzatma Veysel bu sözü

Dayanmaz herkesin özü

Koruyalım yurdumuzu

Dost değil, düşman ağladı

 

Aşık Veysel

 

10 Kasım İle İlgili Şiirler

Mustafa Kemal'e Giden Yol

 

Karşıda bir ışık, bir ümit yolu

Kollarımı yarına güvenle açacağım,

Karşıda bir ışık, bir ümit yolu

Bırakın, Mustafa Kemal'e varacağım.

 

Ellerimi uzatıyorum, daha ötede

Son duraktan biraz daha ötede

Gücümün kuvvetimin kesildiği yerde

Karşıda Mustafa Kemal'i görüyorum;

 

Gün geçer devir değişir

En olmaz istekler biter,

Bir ses bırakmaz kişiyi yerinde

Mustafa Kemal'in sesi, "İleri" der.

 

Boyuna yeniliğe, ileriye

Boyuna en yüce gerçeklere doğru!

Apaydınlık bir yoldasınız, bakın

Karşıda Mustafa Kemal, Mustafa Kemal yolu

 

Attığım her adımı biliyorum

Yarın daha güzel, daha aydınlık!

Nasıl durabilirim, Mustafa Kemal sesleniyor

Uzattım ellerimi varıyorum.

 

Yürüyorum, yılmadan yürüyorum

-Karşıda bir ışık, bir ümit yolu-

İşte, ışıklar içinde büyüyen

Mustafa Kemal'i görüyorum

 

Mustafa Canpolat

 

On Kasım Şiirleri

Atatürk Yaşıyor Baba

 

On kasımda üzgündü

bulut buluttu gözleri

“100’den çok fazla olacaktı

yaşı “dedi canım babam

“eğer yaşasaydı o büyük adam! ”

 

“Üzülme,” dedim ona

“Ben üzülüyor muyum bak! ”

Nedenini açıkladım sonra:

 

Diyor ki öğretmenimiz:

“Yaşayıp göçmüş insanların

İsimlerinin sonunda

İki sayı görürsünüz…

İlki doğduğu yılı gösterir

Öldüğü yılı gösterir sonraki.

 

İngilterenin Ana Kraliçesi

Elizabeth (1558-1603)

Gibi örneğin

eğer ölmemiş olsaydı, adının

sonuna yıl yazılmazdı kadının.

 

Atatürk’ünküne bakalım bir de

Baştaki yıl var sondaki yok

(1881 - ……..)

demek ki o ölmedi

hâlâ Kocatepe’de

dağları aşıyor baba

denizlere ulaşıyor

Atatürk yaşıyor baba!

 

Fevzi Günenç

 

10 Kasım Şiir

Atatürk'ü Yitirmedik

 

Yıllar

Üst üste katlandıkça

Acımasız uzadıkça

Çelik mavisi gözlerinde

Her geçen gün

Işığını çoğalttıkça

Güzel vatanımızı

Kurtardığın anıldıkça

Seni yitirmedik ki

Dün olduğu gibi

Bugün de aramızdasın her an

Buna inan Ata'm

Yüzyıllar da geçse aradan

Sen her zaman anılan

Kutsal bir kahramansın.

 

Süleyman APAYDIN

 

10 Kasım İle İlgili Şiirler

Gidiyor

 

Gidiyor, rastgelemez bir daha tarih eşine

Gidiyor, on yedi milyon kişi takmış peşine

 

Gidiyor, sonsuz olan kudreti sığmaz akla

Gidiyor, göğsünü çepeçevre saran bayrakla

 

Gidiyor, izleri üstün birikmiş yaşlar

Gidiyor, yerde kılıçlarla eğilmiş başlar

 

Gidiyor, harbin o en korkulu aslan yelesi

Gidiyor, sulhun ufuklarda yanan meş’alesi

 

Yine bir devr açacakmış gibi en başta O var

Hıçkıran seste O var, sessiz akan yaşta O var

 

Siliyor ruhunun ulviliği fani etini

Çiziyor ufka batan bir güneşin heybetini

 

Büyüyor, gökten inip toprağa yaklaştıkça

Büyüyor gitgide gözlerden uzaklaştıkça

 

Orhan Seyfi Orhon

 

On Kasım İle İlgili Şiirler

On Kasım'larda Yürümek

 

Atatürk'üm işte 10 Kasım yine

Dalgalanır ağaçlarla oğullar

Dalgalanır oğullarla nineler

Dalgalanır ninelerle genç kızlar

Özlemin ta yüreğime işlemiş

Seni bulmak, seni görmek için ben

Bütün toprakaltıyla barışacağım

 

Ereceğim sana usta, barışta, başarıda

Öyle

Güçlüsün ki

Güçleneceğim

Öyle yücesin ki, yüceleceğim

Düşüne düşüne seni kocaman kocaman

Dağlara, dağlara karışacağım

 

Ozan mıyım, ordu muyum, su muyum anlaşılmaz

Çağlar upuzun allığı yüreğimde ülkünün

Sanki bayrak bir kalemdir, sanki gökler bir kağıt

Sanki ellerim gece

Sanki ellerim gündüz

Yazacağım seni daha, bir daha

Ben senin ölümünle yarışacağım

 

Fazıl Hüsnü Dağlarca

 

10 Kasım Şiirleri

Atatürk'ü Duymak

 

Ulu rüzgâr esmedikçe

Yaşamak uyumak gibi.

Kişi ne zaman dinç;

Dalgalanırsa bayrak bayrak gibi.

 

Ne var şu dünyada ekmekten daha aziz?

Sürdüğün tarlalara sevginle serpildik.

Ekmek olmak için önce

Buğday olmak gibi.

 

Silinir sözcüklerden sen hatıra geldikçe

Cılız sözler: Uzanmak, yorulmak, durmak gibi.

Kuvvettir yaptıkların her yeni yetişene

Her ışık-kaynak gibi.

 

En yakınlar zamanla yüzyıllarca uzak gibi,

Bir sen varsın kalacak, bir sen ölümsüz,

Daha da yakınsın, daha da sıcak

Bıraktığın toprak gibi.

 

Kaç Türk var şu dünyada, bir o kadar susuz,

Hepsinin gönlünde sen, bir pınar bulmak gibi,

Ancak senin havanda sağlıklar esenlikler:

Olmaya devlet cihanda Atatürk'ü duymak gibi.

 

Behçet Necatigil

 

10 Kasım Atatürk Şiirleri

Sen Varsın Atatürk'üm Her Şeyimizde

 

Bu gün yatağımdan hür kalkıyorsam

Ekmeğim ak suyum berraksa,

Ağaçlar çiçek açıyor

Topraklar ısınabiliyorsa,

Sesim gür çıkıyor

Özgür özgür bakabiliyorsam,

Sen varsın gözbebeklerimde

Sen varsın Atatürk'üm sen varsın.

 

Yazabiliyorsam gönlümce

Okuyabiliyorsam...

Kazabiliyorsam toprağımı

Gün ışığında çapa kürek elde,

Çalışabiliyorsam gece gündüz

Ekip biçebiliyorsam dileğimce,

Sen varsın yüreğimde

Sen varsın Atatürk'üm sen varsın.

 

M. Esat TOZKOPARAN

 

On Kasım Şiirleri

Olmayan Saygı Verince Kaygı

 

Her On Kasım

Bayram sabahının heyecanı

Erken kaldırır,

Geçmek bilmez zaman

Dokuzu doğurtur kalbim,

Taa ki...

Beşi geçtiği an.

 

Dur biraz,

Yılda bir, bir dakika, bir an

Ne olur dur!

 

<

9. – 10 – 11 -12 sınav yıllık planlar

 

9. Sınıf İngilizce Düz Lise – EML – A1.1 Yıllık Planı – 3 Saatlik (2012-2013)

impulse a1.1,   impulse a1.1 yıllık plan,    impulse yıllık plan,    a1.1 yıllık plan,    a1.1 ingilizce yıllık, plan,    9.sınıf ingilizce a1.1,    9.sinif ingilizce yillik plan,    a1.1 ingilizce,    eml 9. sınıf ingilizce yıllık ,plan,    ımpulse ortaöğretim İngilizce

 

 

http://www.ingilizceogretim.com/9-10-11-12-sinav-yillik-planlar/dil_siniflari_yillik_plan_yds_1112

 

http://www.ingilizceogretim.com/9-10-11-12-sinav-yillik-planlar/10-sinif-anadolu

 

http://www.ingilizceogretim.com/9-10-11-12-sinav-yillik-planlar/anadolulisesi9-sinif-a-1duzeyi20012-impulse-2013yillikplani

 

http://www.ingilizceogretim.com/9-10-11-12-sinav-yillik-planlar/11-sinif-genel-lise,

 

http://www.ingilizceogretim.com/9-10-11-12-sinav-yillik-planlar/9-sinif-anadolu-plan

 

 

9 EML 3 saatlik impulse A1.1 Yıllık Plan (YENİ)

10. Sınıf Anadolu Lisesi – a2.1 Düzeyi İngilizce Yıllık Planı – 6 Saatlik (2012-2013)

yes you can a2.1,   yes you can a2.1 yıllık plan,    yes you can yıllık plan,    a2.1 yıllık plan,    a2.1 ingilizce yıllık, plan,    10.sınıf ingilizce a2.1,    10.sinif ingilizce yillik plan,    a2.1 ingilizce,    eml 10. sınıf ingilizce yıllık ,plan,    ımpulse ortaöğretim İngilizce

Anadolu+lisesi+9.Sınıf-A-1+Düzeyi+20012-impulse-2013+Yıllık+Planı

dil_siniflari_yillik_plan_yds_1112

 

 

SINAVDA ÇIKABİLECEK ÖRNEK SORULAR>>>

 

IMPULSE A.1.1 için 1. Yazılı Sınav Soruları

 

Name………… ……                                                  Class                                                           Score……………….

Surname…………….                                                  Number

 

A-Fill in the blanks with the following words in the box.( 9*1_9pts)

 

password-colleagues-hometown-acts-skyscraper-risky-destination-salary- clown

1-The height of the …………………is 120 meters.

2-First Aid doctor is a………….job.

3-Norman is a hospital………….He makes kids laugh.

4-Haluk Bilginer is an actor.He ……….very well.

5-I want to have a job with high………….

6-Insert your card and enter your………..

7-First choose the…………..Then the date and time.

8-Atatürk’s ………………is Salonika.

9-I meet my ……………..and we talk about day’s programme.

B. Match the sentences 10*2=20

1. She loves Chinese food.                                                               A. I am going home.

2. We hate that play.                                                         B. Where are they moving to?

3. Do you like chocolate?                                                 C. Why! It looks interesting?

4. They are moving to another city.                                D. You can’t take it.

5. The dictionary belongs to him.                                    E. I am not reading it.

6. You can borrow my book.                                            F. Yes, I love it.

7. Where are you going?                                                  G. Ooow, I hate Chinese food.

8. It doesn’t matter honey.                                               H. Two languages.

9. Do you hear a noise?                                                    I. I’m so sorry.

10. How many languages does Tom speak?                  J. No, I don’t. The room is quiet.

C. Choose the right word5*2=10 pts

1. Is this (your, yours) book?

2. I am not sure it is (her, hers).

3. It is (their, theirs) turn.

4. Have you got (my, mine) telephone number?

5. This is not (her, hers) coat. (Her, Hers) is brown.

D. Give directionsI              7*1=7pts

I-             A: Excuse me. How can I get to the Toy store?

                B: Go 1______ Oak Street and then turn      2_____. Pass the Train Station. Go 3______                 ahead and then turn 4____. It is on the 5____.

II–            A: Is there a Police Station near here?

B: Yes, it is 1_____ the Fire Department.

A: How can I get there?

B: Ooh, go 2______ 3______ Beech Way and             then turn4____. Then  turn 5_____ from the              Men’s wear. Turn 6_____ from the Main      Street. It is on your 7______.

 

E. Fill in with PRESENT SIMPLE or PRESENT CONTINUOUS:11*1=11

1) Sarah Star is a singer. She ..………(sing) and ……………….. (dance) on TV. She …………………… (drive) a red Mercedes. At the moment she is with Nick Pear. They …………………….. (eat) in a restaurant. Sarah …………………….. (drink) a cocktail and Nick …………………….. (talk) to the waiter.

2)  Ann is a doctor. She ………………….. (work) in a hospital but today she ……………(stay) at home. Now she ……………………….. (cook) dinner. Her friends …………………..(visit) her today. It …………………. (be) her birthday.

 

 

F. Ask questions for the underlined words  next to the sentences:6*2=12

1-Mike eats corn-flakes for breakfast every morning.                —————————————-?

2-The teacher is writing some examples on the board.             —————————————-?

3Tom is watching a film now.                                                         —————————————-?

4-He goes to Bodrum every summer.                                             —————————————-?

5-I cook once a week.                                                                       —————————————-?

6-Sam is doing his homework in his room.                                   —————————————-?

G. Fill in the blanks with a/an/the/ 5*1=5

1. I eat in ____Chinese restaurant.____restaurant is very good.

2. ___ sun is bright and hot.

3. Excuse me! Where is ____ post office?

4. ____guitar is not here.

5- We are   in ____Pasicif ocean now.

H. Fill in the blanks with much/many/a lot of(4*1=4)

1. How _____ sugar do you want in your coffee?       3. She hasn’t got _____ homework today.

2. They have got _____ umbrellas in that shop.          4. Are there ________ books in your library?

I. Fill in the blanks with some/any (4*1=4)

1. There is ____water in the glass.                                 6. Has she got ___ brothers?

2. Are there ____ problems with your lessons?          7. There are ____ options. I am confused.

K- READING

Good afternoon ladies and gentlemen. I’m Mary Ann Smith reporting from Heathrow Airport, where the richest man in the world, Bill Gates, is arriving. His plane is landing now. It’s coming from Seattle, Washington in the USA. There are many people here this afternoon, businessman, reporters and some politicians.Thay are all waiting for Bill Gates. There are many security guards, too.

They are standing in front of the Gates at the arrival lounge and watching people. Now, Mr Gates is coming down the steps of the plane. He is carrying a heavy black briefcase. It’s quite cold and it’s raining heavily, but he is smiling and greeting the people. His wife is with him, too. She is wearing a dark blue raincoat and holding an umbrella. The reporters are standing around the Gateses.

They are taking their photographs and asking them questions. Mr and Mrs Gates can’t walk very easily in the crowd so some policemen are helping them to their car.

 

a- Answer the questions.(2×5=10pts)

1- Where is Mary Ann reporting from?

2- Who is the richest man in the world?

3- What are the security guards doing?

4- What is Mrs Gates wearing?

5- Why are the policemen helping the Gateses?

 

b- Read the text and complete the sentences.(1×8=8pts)

1- Mary Ann is a…………………..

2- Mary Ann is reporting the arrival of …………….

3- Bill Gates  ………………….from Seattle.

4- Many people ………………. for Bill Gates.

5- Bill Gates is not alone. He’s with…………..

6- The weather is ………………….

7- Bill Gates’s wife is holding an umbrella because it ………………

8- Reporters are ………………. Photographs.

Iphone ios 6 için Jailbreak Yayınlandı!

 

Gelin şimdi birlikte adım adım Windows ya da Mac bağlantılı A4 cihazlarda “redsn0w” kullanarak iOS 6 için nasıl Jailbreak yapılacağına bakalım:

Apple’ın iOS 6 ‘yı geçtiğimiz günlerde duyurdu ve birçok kullanıcı bu güncellemeyi cihazlarına yaptı ya da yapmaya devam ediyor.

Destekleyen Cihazlar

 • iPhone 4, 3GS, 3G
 • iPad 1
 • iPod touch 3G


Öncelikle şunu söyleyelim ki bu yapacağınız Jailbreak bir “tethered jailbreak”tir. Yani iPhone’nunuz ya da iPod Touch’ınız yeniden başladığında veya şarjı bittiğinde, cihazınızı her seferinde bilgisayara tekrar bağlamak zorundasınız. Çünkü donanım, ancak Jailbreak uygulamasının yardımı ile başlatılabilir.

Ayrıca tüm  jailbreak uygulamalarının ve tweak’lerinin henüz iOS 6’yı destekleyecek şekilde güncellenmediğini bilmelisiniz.

Jailbrek İçin Gerekenler:

 • iTunes’in son sürümü indir
 • iOS 6 Yazılımı.
 • Mac için Redsn0w 0.9.13 dev 4 indir
 • Windows için Redsn0w 0.9.13 dev 4 indir

 


 

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde yayınlanan iOS 6 beta sürümü geliştirici hesabına sahip kullanıcılar içindi, aynı şekilde yayınlanan iOS 6 beta jailbreak’de yine geliştiriciler için tethered olarak yayınlandı. Yani beta sürümlerini yüklemek için developer üyeliğiniz olsa da, Udid kaydı yaptırmak sureti ile iOS 6 beta kullanıyor olsanız da bu jailbreak beraberinde Cydia’yı getirmediğinden normal kullanıcıların işine yaramamaktadır. Yayınlanan Redsn0w 0.9.13 dev1 iOS 6 Tethered Jailbreak Cydia’ya uygulama üreten iOS geliştiricilerine yöneliktir.Dev Team’in öne çıkan üyelerinden MuscleNerd isimli iOS hacker’ı geçtğimiz gün twitter mesajı ile yayınladığı ve bizimde haber yaptığımız iOS 6 Musclenerd Tarafından Jailbreak Yapıldı haberi bugün yayınlanan Redsn0w 0.9.13dev1 iOS 6 Jailbreak konusu ile somutlaşmış oldu.

Yazımızın devamında anlatılan metod ile iOS 6 beta yüklenmiş iPhone 4, iPhone 3GS, ve iPod touch 4 sahiplerinden developer hesabına kayıtlı olan veya UDID kaydı yapılmış olan cihaz sahipleri Redsn0w 0.9.13dev1 iOS 6 Jailbreak Yayınlandı konusunda yer alan anlatımda Redsn0w 0.9.13dev1 aracı ile jailbreak yaptıktan sonra buradaki metod ile aynı zamanda Cydia’yı da yükleyip (tethered olarak) kullanabilirler. WWDC 2012 kapsamında tanıtılan ve ardından da yayınlanan iOS 6 Beta sürümü ile beraber iPhone Dev Team bir jailbreak yayınlamıştı. Ancak bu metod ile jailbreak Cydia’yı yüklemiyor ve geliştiricilerin kendi Cydia uygulamalarını iOS 6’ya uyarlayabilmeleri için bir imkan sunmak adına sadece SSH girişi ve afc2 desteğini getiriyordu.

 

Eğer İngilizceniz varsa http://jailbrea.kr/ adresini ziyaret ederek iphone 5, 4, 4s, 3, 3gs ve ipad, ipod vs. apple yazılımları için jailbreak yapmayı takip edebilirsiniz. Ancak şu anda yayınlanan jailbreak eğitimleri malesef TETHEREDdır yani MSDOS ekranından kod işlemiyle ve manuel olarak telefonu açıp kapamayla yapılabilir. UNTETHERED yani direk programı çalıştırarak herhangi bir işlem gerektirmeden bir çözüm bulunmamıştır.

 

Ben şahsen IPHONE3GS de denedim CYDIA’yı kurdum ancak sistem bozuldu, safari çalışmadı, mail kontrolu iptal oldu. Sanırım İOS 6 da apple yetkilileri baya bir değişiklik yapmışlar. Tecrübelerimi paylaşacağım. Siz de sorunlarınızı yazabilirsiniz, bilgi paylaşımında bulunabiliriz.