Atatürk Neden 23 Nisanı Çocuklara Armağan Etmiştir…

ÖDEVİNİ BULAMADIN MI?FORUMDA SOR CEVAPLAYALIM!

Atatürk Neden 23 Nisanı Çocuklara Armağan Etmiştir…


23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenil­miş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar.

Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun’dan Amasya’ya, oradan Erzurum’a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum’da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler – milletvekilleri – Ankara’da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

İlk Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı yapı Ankara’da Ulus Alan’ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara’da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükle­ri olan siz çocukların bayramıdır.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.  Atatürk, 23 Nisan 1924′te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979′da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun. 

Atatürk diyor ki: Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Bu konu 124407 defa okunmuştur!

Atatürk Neden 23 Nisanı Çocuklara Armağan Etmiştir…

İlginizi çekebilir...

“Atatürk Neden 23 Nisanı Çocuklara Armağan Etmiştir…” için 57 cevap

 1. sedei diyor ki:

  tşkrrrrrrrrrrrr edrimmmmmmmmmmmmmmmmmmm……………….

  • güzel _ sezen diyor ki:

   bunun sayeinde öretmen bana yüz verdi bilyorsunuz anneniz karnen kötü gelirse seni döverim diyo ama karneniz kötü gelirse siz birşey yapmayınız önemli olan (ders çalışıp okulu bitirmek siz siz olun sakın ders çalışmamaz olmayın)

 2. DENİZZZZ diyor ki:

  ödevime yaradı:D:D

 3. DENİZZZZ diyor ki:

  ödevime yaradı:D:D Hemde çok :D

 4. çağla diyor ki:

  aklıma yattı güzel ödevim oldu inşallah öğretmen beyenir

 5. çağla diyor ki:

  aklıma yattı güzel

 6. selin gökmen diyor ki:

  hiç güzel değil

 7. emre diyor ki:

  irenç be hoca 3 verdi ıyy

 8. nalan diyor ki:

  oley bir aldım ne güzel 25den hemde üzüldüm 20 den bir bekliodum

 9. alav diyor ki:

  nalan ben 100 den 5 aldım öğretmen aferin dedi

 10. ertaş şakar diyor ki:

  ödevimi yaptım teşekkür ederim!!!

 11. sedef diyor ki:

  bune be çok uzun.Ben bunu nasıl yazim.bunun neresini beğenmişler.

 12. elmas nur diyor ki:

  inşalah öğretmen beyenir yoksa bunu yazan tob olsun

 13. elmas nur diyor ki:

  offffffffffff ya bunu yazıcam diye elim koooooooooobbbbttuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 14. elmas nur diyor ki:

  elim arıyo

 15. ATAM diyor ki:

  En büyük cahillik bilgisizliktir.
  Siz,yeni nesil asla bilgisiz kalmayın.!!!

 16. ATAM diyor ki:

  İnanan başarır.
  Başarmak isteyen başarır,başaramam diyen başaramaz.!!!

 17. berat diyor ki:

  irenç

 18. zişannnnnnnnn diyor ki:

  ödevim sprrrrrrrrrrrrrr olacak tş ederim:D :)

 19. sedef diyor ki:

  kötttttttttttüüüüüüüüüüüüüüüüü

 20. eren diyor ki:

  teeeeşşşeeekkkkküüürrleeerrr. güüüüzeeel.

 21. mehmet diyor ki:

  nicin ödevler zorlaşıyor artık

 22. şeyma aşkım ben sefa kaya seni sewiyorum diyor ki:

  (şeyma şişli kalp sefa)valla bununla hiç uğraşamadım hemen 21 satırını yazdım bıraktım elim ağrıdı zaten akşam yapmadım sabah 11 10 gibi ben öğleciyim İ.M.K.B ANKARA SİNCAN KAYALIBOĞAZ İLK ÖĞRETİM OKULU ADRESİM MALAZGİRT MAH.93. CAD. NO:38 KAT 4 16

 23. gülay diyor ki:

  kızım ödevini yorulduğu için yapmadığından ben yapmak zorunda kaldım site işime yaradı teşekkürlerrrr…

 24. tuna diyor ki:

  bu çok güzel işime yarar önemli yerlerini yazarım ben size de bunu söyleyeyim arkadaşlar

 25. Recep Tayip Erdoğan diyor ki:

  Çocuklar ben Başbakanınız bunu tüm Atatürk sitelerine gönderdim ve bu atatürk yorumlarının en iyisini açıklıycam en iyi yazan tuna arkadaşınız ın dediği olmuş onun da dediği gibi bu konunun önemli yerlerini yazınız.AKP Gururlarınızla

  Recep Tayip Erdoğan

 26. nisanur diyor ki:

  ya çok uzun nasıl yazacağım of yaaaaaaaa

 27. erol diyor ki:

  buneya siper ya mikemmel ya

 28. gözdeeeeeertaşşşşşşşşşş diyor ki:

  valla ne güzel öğretmen yüz verdi işime yaradı

 29. levent diyor ki:

  bu neyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa up uzun gıcık oldum benim sorunun cevabı yokkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 30. levent diyor ki:

  bune ya sorumun cevabı bile yok ve çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

 31. levent diyor ki:

  bunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnneeeeeeeeeeeeeeeeeeee bıktımmmmmmmmmmm

 32. çağdaş diyor ki:

  offffffffffffff derslerden bıktım len

 33. AHMET ULUSOY diyor ki:

  BİRAZ KISA YAZSAYDINIZ OLMAZMIYDI xD

 34. sinem diyor ki:

  bakın bu benim ödevime yaramadı ama bunu kaydedeceğim büyük sınıflarda yarayabilir.Büyük sınıflarda bunu yazmakta zorlanırsam içinden belirli bilgileri çıkarır ve bunları kısaca anlatırım öyle bir ödevde…

 35. sinem diyor ki:

  beğenilir

 36. nehir diyor ki:

  çok güel bir gün hoca 23 nisanı atatürk bize niye armağan etmiştir diye sordu ve ben bunları yazdım hoza 5 verditeşekkürler çok güzel kim yazdıysa çok güzel yazmıs

 37. nehir diyor ki:

  yani inanılmaz biraz uzun ama idare ettik

 38. erman diyor ki:

  çok uzunnnn nasıl yazıcam?

 39. rumeysa diyor ki:

  bu çok güzelmiş ödevimi yapmaya yardımcı oldu 100 aldım öğretmem çok beyendi ve aferim dedi ödev 5sayfa sürdü ayrıca elim koptum yaaaaaaaaaaaaaa :( :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:

 40. kutay diyor ki:

  çok güzel ama uzun olsun bubu öğretmen kesin beğenicek

 41. kutay diyor ki:

  arkadaşlar kim yazdıysa tesekkür ederim mükemel ancak çok uzun keske bu kadar uzun olmasaydı ama ne apalım bu 1 sey tesekkür ederim kim yazdıysa

 42. nursever diyor ki:

  inşallah ödevime yara ama yarıyacağını biliyorum
  bilgilerin tşk

 43. esranur akdeniz diyor ki:

  çok güzel işallah öğretmenim beyenirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 44. doğa diyor ki:

  bilgilendirici fakat biraz kolay .

 45. peri kızı diyor ki:

  işime yaramadı ama yazzanın eline salık

 46. ella diyor ki:

  çok uzzzzzzzzn işimede yarmadı snrm bnn yzndn yknda gzluk tkmam zornda kalcm uffffff ya hem uzun hm yorucu ama km yazmışsa ck gusl olmş ellllllrne slıkk abiler ablalar acba km yazmışş ama kısaltın lütfen yoksa yazmm ona gre =)))))

 47. sara diyor ki:

  ella sana katılıom ck mntıklısın ve cok ta zekii adın ella soya adın ne cnmmm

 48. ella diyor ki:

  bu sni ilgilendirmez canım sana kalmadımm hem offf gözlermmm

 49. can diyor ki:

  BİR ŞEY YAPAMADIM WORLDE KOPYALAMIYOR

 50. selin diyor ki:

  yaaa çoookkk güzel bir site aradığım herşeyi buldum sağolun keşke herkes sizin gibi kaliteli siteler yapabilse gerçekten ödevim harika oldu ve 100 aldım sağolunnnnnnn…. bu arada uzun diyen arkilere sesleniyorum bu coşkunun ve 23 nisan mutluluğunu anlatacak sözleri bulmak onu sadece birkaç sayfaya sığdırmak ve siz buna uzun diyorsunuz bence gayet güzeldi bu yazıyı hazırlayana birkez daha tşkler…..:):)

 51. Güllü diyor ki:

  çok güzel bilgiler yazmışsınız.

 52. piruze diyor ki:

  hiç işe yaramadı ya

 53. piruze diyor ki:

  olmadı

Yorum yapın, mutlaka cevaplandırılacaktır

Her Hakkı Saklıdır © 2013 ingilizceogretim.com - Copyright © 2013 ingilizceogretim.com All rights reserved. Ferhat Bayık tarafından tasarlanmış ve İngilizce Dersler yazılmıştır.
İLETİŞİM

Sitemizde 1,596 adet konu ve 3,418 yorum bulunmaktadır..

50 adet sorgulama 1,316 saniye içinde yüklendi.