Atatürk Neden 23 Nisanı Çocuklara Armağan Etmiştir…

Atatürk Neden 23 Nisanı Çocuklara Armağan Etmiştir…

23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi’nin açılış günüdür. Her 23 Nisan günü Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı birlikte kutlarız.

Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal egemenlik; yönetme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı imparatorluğu döneminde egemenlik padişah­ta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. imparatorluğun son yıllarında padişahlar rahatlarını düşündüler. Yurt bakımsız kaldı. Ülke sorunları yüzüs­tü bırakıldı. Bu sırada Birinci Dünya Savaşı başladı. Savaş dört yıl sürdü. Bizimle birlikte olanlar savaşta yenildi. Savaş kurallarına göre biz de yenil­miş sayıldık. Yurdumuz İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar, İtalyanlar tarafından paylaşıldı. Padişah ve yandaşları ülkenin paylaştırılmasına ses çıkarmadılar.

Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak için İstanbul’dan Samsun’a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun’dan Amasya’ya, oradan Erzurum’a ve Sivas’a gitti. Sivas ve Erzurum’da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla «Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır. Tek bir egemenlik vardır, o da ulusal egemenliktir» diyordu. Yurdun dört bir yanından seçilip gelen temsilciler – milletvekilleri – Ankara’da 23 Nisan 1920 günü toplandılar.

İlk Büyük Millet Meclisi’nin toplandığı yapı Ankara’da Ulus Alan’ından istasyona giden caddenin başındadır. Bugün Kurtuluş Savaşı Müzesi olan bu yapı tek katlıdır. O yıllar ülkemiz yokluk yoksulluk içindeydi. Milletvekillerinin oturduğu sıralar bir okuldan getirildi. Meclis gaz lambası ile aydınlanıyor, soba ile ısınıyordu. Top seslerinin Ankara’da duyul­duğu zamanlarda bile meclis düzenli toplandı.

Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu mecliste alındı. Mustafa Kemal Paşa’nın önderliğinde ulusumuz dünyaya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen uluslara kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık savaşının öncüsü olan kurtuluş savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi’mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı’mızdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine son yıllarda yabancı ulus­ların çocukları da katılmaya başlamıştır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. «Bugünün küçükleri yarının büyükleridir.» diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlattı. 23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Bu güzel gelenek her yıl yinelenir. Her 23 Nisan’da yurdumuz bir bayram alanı olur. Çocuklar törenlerde konuş­malar yaparlar, şiirler okurlar. Gece fener alayları düzenlenir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı egemenliğin ulusta olduğu düşüncesinin kabul edildiği gündür. Çocuk bayramımızdır. Yarının büyükle­ri olan siz çocukların bayramıdır.

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarihtir.  Atatürk, 23 Nisan 1924′te ‘23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiştir. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı çocuklara armağan etmiştir ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlanmıştır. 1979′da, yine ilk olarak altı ülkenin katılmasıyla uluslararası boyuta taşıdığımız bu millî bayramımıza, ortalama olarak her yıl kırkın üzerinde ülkeden gelen ve Türk çocuklarının misafiri olan yabancı ülke çocukları da katılmaktadır. Dünya’da çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Türk milletinin gönlünde, onun bağımsızlığının sarsılmaz ifadesi olarak en önemli yeri işgâl eden 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, her yıl yurdumuzda ve yurtdışındaki temsilciliklerimizde, bütün kurumlarımızda, okullarımızda ve her evde çeşitli etkinliklerle kutlanarak millî birliğimizin kenetlenmiş ifadesini temsil etmektedir.Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanlar’ı çocuklara armağan etmiştir. Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk Devleti’nin devamını emanet edeceğimiz yeni Cumhuriyet bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi amacıyla 23 Nisanlar, önemli birer vesiledir. Milletimize ve bütün çocuklara kutlu olsun. 

Atatürk diyor ki: Bütün cihan bilmelidir ki artık bu devletin ve bu milletin başında hiçbir kuvvet yoktur, hiçbir makam yoktur. Yalnız bir kuvvet vardır. O da millî egemenliktir. Yalnız bir makam vardır. O da milletin kalbi, vicdanı ve mevcudiyetidir.

Viewed 338112 times

58 Comments

  1. bunun sayeinde öretmen bana yüz verdi bilyorsunuz anneniz karnen kötü gelirse seni döverim diyo ama karneniz kötü gelirse siz birşey yapmayınız önemli olan (ders çalışıp okulu bitirmek siz siz olun sakın ders çalışmamaz olmayın)

 1. offffffffffff ya bunu yazıcam diye elim koooooooooobbbbttuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

 2. (şeyma şişli kalp sefa)valla bununla hiç uğraşamadım hemen 21 satırını yazdım bıraktım elim ağrıdı zaten akşam yapmadım sabah 11 10 gibi ben öğleciyim İ.M.K.B ANKARA SİNCAN KAYALIBOĞAZ İLK ÖĞRETİM OKULU ADRESİM MALAZGİRT MAH.93. CAD. NO:38 KAT 4 16

 3. kızım ödevini yorulduğu için yapmadığından ben yapmak zorunda kaldım site işime yaradı teşekkürlerrrr…

 4. Çocuklar ben Başbakanınız bunu tüm Atatürk sitelerine gönderdim ve bu atatürk yorumlarının en iyisini açıklıycam en iyi yazan tuna arkadaşınız ın dediği olmuş onun da dediği gibi bu konunun önemli yerlerini yazınız.AKP Gururlarınızla

  Recep Tayip Erdoğan

 5. bu neyaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa up uzun gıcık oldum benim sorunun cevabı yokkiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

 6. bakın bu benim ödevime yaramadı ama bunu kaydedeceğim büyük sınıflarda yarayabilir.Büyük sınıflarda bunu yazmakta zorlanırsam içinden belirli bilgileri çıkarır ve bunları kısaca anlatırım öyle bir ödevde…

 7. çok güel bir gün hoca 23 nisanı atatürk bize niye armağan etmiştir diye sordu ve ben bunları yazdım hoza 5 verditeşekkürler çok güzel kim yazdıysa çok güzel yazmıs

 8. bu çok güzelmiş ödevimi yapmaya yardımcı oldu 100 aldım öğretmem çok beyendi ve aferim dedi ödev 5sayfa sürdü ayrıca elim koptum yaaaaaaaaaaaaaa 🙁 :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:

 9. arkadaşlar kim yazdıysa tesekkür ederim mükemel ancak çok uzun keske bu kadar uzun olmasaydı ama ne apalım bu 1 sey tesekkür ederim kim yazdıysa

 10. çok uzzzzzzzzn işimede yarmadı snrm bnn yzndn yknda gzluk tkmam zornda kalcm uffffff ya hem uzun hm yorucu ama km yazmışsa ck gusl olmş ellllllrne slıkk abiler ablalar acba km yazmışş ama kısaltın lütfen yoksa yazmm ona gre =)))))

 11. yaaa çoookkk güzel bir site aradığım herşeyi buldum sağolun keşke herkes sizin gibi kaliteli siteler yapabilse gerçekten ödevim harika oldu ve 100 aldım sağolunnnnnnn…. bu arada uzun diyen arkilere sesleniyorum bu coşkunun ve 23 nisan mutluluğunu anlatacak sözleri bulmak onu sadece birkaç sayfaya sığdırmak ve siz buna uzun diyorsunuz bence gayet güzeldi bu yazıyı hazırlayana birkez daha tşkler…..:):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.